התנצרות - הרהורים, מחשבות ופרקטיקה

KAPOIOS

New member
התנצרות - הרהורים, מחשבות ופרקטיקה

שלום לכולם בפורום! אני קורא כאן מזה כמה שבועות והבנתי שהפורום בסכנת סגירה. מכיוון שחשוב שתהיה במה כזאת - אני מפרסם את ההודעה ע"ג דפי הפורום ולא במסר אישי, כפי שתכננתי. בכ"א, מספיק עם ההקדמות:) לפי התחושות שלי אני שייך לנצרות. אני מרגיש שזוהי הדת שהייתי אמור להיוולד אליה, גם מבחינת האמונה שיש לי וגם מבחינת המהות שלי בחיים. אף אחד מעולם לא דחף אותי לזה, ואף אחד מעולם לא כפה עליי צורת מחשבה מסוימת, בעיקר לא בבית, שהוא בית חילוני לגמרי עם נגיעות אתאיסטיות יש לומר. העניין הוא, שכמה שניסיתי, מעולם לא הצלחתי להתחבר ליהדות שלי, למרות שמאד ניסיתי וקיוותי (שהרי הכי קל מבחינתי זה לפנות לחזרה בתשובה). כיום, אני בטוח שאני עומד בפני תיקון, שהוא כמובן התנצרות, אך עדיין עולות בי מחשבות מסוימות שעוצרות בעדי, ואשמח להיעזר לגביהן ביושבי הפורום שמבינים וגם אם לא, אשמח לקבל כל היענות: 1. אני לא חושב שאני מבין עד הסוף מהן ההשלכות החברתיות שההתנצרות תיצור בחיי, ואני פוחד שאם אבחר לתת דרור לכמיהה שלי ולחיות את חיי כנוצרי מאמין - אצטרך לחיות כאנוס, במיוחד בחברה שלנו כאן בארץ. 2. כיצד מתנצרים מבחינה פרקטית על הנייר? (לא מבחינת אמונה, כי לפי ההרגשה שלי אני כבר נוצרי), אני תוהה אם יש איזשהו הליך מסודר שצריך לעבור מבחינת משרד הפנים או מול מוסד כנסייתי מסודר? 3. האם צריך לעבור תהליך למידה רשמי (כמו בתהליך התגיירות)? 4. האם בתור יהודי "מומר" (עפ"י התפיסה היהודית) נשללות ממני זכויות כלשהן, ואף חלילה זכויות אזרחיות? 5. במידה ויש צורך לשנות את ההגדרה במשרד הפנים, את מי זה משרת בסופו של דבר - האם זה ישרת אותי, בתור נוצרי לצורך חתונה דתית או שמא את משרד הפנים בכך שידע "לסמן" אותי, או שאולי בכלל את הזרם הנוצרי בארץ שצריך זאת לשם מניית כמות מאמיניו? או בגדול - האם זה חובה/רשות בכלל לעדכן את משרד הפנים על כך? רציתי לציין דבר נוסף, והוא שאני בוחן כל העת את הרעיון של היהדות המשיחית. אני מאד שמח עוד יהודים כמוני שמקבלים את ישוע כדמות בעלת משמעות בחייהם, אך ברמה הפרקטית לא מסתדר לי מדוע הם אינם פשוט נוצרים לכל דבר? יש לי כמות תהיות ושאלות אין סופיות, אך כרגע, ברשותכם, אסתפק בכך. אשמח להתייחסות ועיקר אשמח לשמוע קול של יהודים שהתנצרו, לשמוע את חוויותיהם האישיות. המשך שבוע טוב!

yevgeny852

New member
תשובה חלקית לשאלתך

שלום KAPOIOS, השאלה היא לאיזה זרם אתה שייך,אם זה זרם מוכר על ידי המדינה ויש מוסד כנסייתי מוכר של אותו זרם אז לא תהיה לך בעיה לפנות אליו. לגבי הזכויות האזרחיות הן אינן נשללות ממך אם אתה נחשב לפי החוק לאזרח המדינה גם אם המרת את דתך. לגבי הזרם יהדות משיחית מדובר בזרם שבעיקרון מקבל על עצמו גם עקרונות יהודיים וגם עקרונות משיחיים. הזרם הזה לא משתמש בפסלים בבית התפילה שלו אך בכנסיות קתוליות ופרוטסטנטיות רבות ובזרמים וותיקים זה כן מקובל. כמו כן היהדות המשיחית מאמינה רק בכתוב בתנ"ך ובברית החדשה כדבר אלוהים ודוחה את המקורות החיצוניים והאמונות החיצוניותכגון: הקאנון הקתולי,פולחן הקדושים(המקובל לרוב בכנסייה הקתולית,לא זכור לי אם יש עוד זרמים שמקבלים את עקרון מנהג זה),תפילה לקדושים ואמונה במרים כקדושה. כל זה זר ליהדות המשיחית ולכן בזה הם נבדלת משאר זרמי הנצרות וגם במנהיגיה והיא נמנעת משימוש בסמלים נוצריים והיא יותר בעלת אופי יהודי. עקרונות האמונה היהודית-משיחית מזכירה את התקופה שבה הנצרות לא הייתה קיימת וראשוני המאמינים בישוע היו יהודים והנצרות לא הייתה קיימת בתקופתם אלא קמה בשלב קצת מאוחר יותר. בתקופה שבה הנצרות לא הייתה קיימת אלא במקומה הייתה קיימת קהילה משיחית אז היא מנתה במספר שלה רק יהודים שמאמינים בישוע(יהודים משיחיים) ורק בשלב מאוחר יותר מנתה בתוכה בהדרגה גם אנשים מקרב עמים אחרים. הקהילה הזאת התפתחה בהדרגה וכך גם אמונתה(האמונה המשיחית),אך בשלב מסויים קיסר רומי בשם קונסטנטינוס החליט להאמין בישוע ואז הוא לקח את האמונה המשיחית והפך אותה לדת בעבור האנשים וכך קידם את האמונה ובין היתר הוסיף לדת גם אמונות שלא היו קיימות בכתבי הקודש שאינם חיצוניים. והוא כנראה עירבב את הדת עם הקהילה שהתפתחה בהדרגה וכך נוצרה למעשה הנצרות הקתולית שקיימת כיום. ניתוק המנהגים היהודיים מהדת ויצירת מנהגים חדשים יצר למעשה את מה שאנו מכירים בתור נצרות קתולית. לאחר שהנצרות הקתולית קמה,קמו בהדרגה גם זרמים אחרים שפרשו מן הנצרות הקתולית והתפלגו לזרמים וכתות. הנצרות הקתולית בגלגולה הקודם והקדום הייתה רק אמונה משיחית רגילה אך לאחר ערבוב המנהגים וניתוק המנהגים היהודיים והתרחקות מסמלים יהודיים יצר למעשה דת חדשה שאותה פיתח למעשה קונסטנטינוס ה-1 הנקרא גם לעיתים קונסטנטינוס הגדול. בעצם בכך שהוא קידם את האמונה המשיחית של תקופתו ועירבב בה מנהגים בעלי אופי רומי ואופי רב תרבותי מעמים אחרים זה מה שיצר את הדת המוכרת בתור נצרות או בשמה המלא: נצרות קתולית משום שאז היא הייתה הזרם המוכר בתקופתו ולא היו קיימים ככל הנראה זרמים אחרים אז וכנראה זה היה אחד מהזרמים הראשונים. אך האמונה המשיחית בימינו איננה דת אלא אמונה בישוע וכל אחד שמאמין בישוע לא משנה מאיזו דת הוא כל עוד הוא מאמין באמת בישוע יכול להחשב מאמין משיחי. המשיחיות\האמונה המשיחית של ימינו היא המשך דברי התנ"ך והברית החדשה אך האמונה המשיחית של פעם בתקופת קונסטנטינוס היא למעשה דת חדשה שהקשר שלה ליהדות נותק במהלך השנים. יהדות משיחית כיום היא בעצם אותה יהדות משיחית שהייתה קיימת לפני שנוצרו האמונות החיצוניות של פולחן הקדושים וכו'. כלומר היא ממשיכה בדרכה של אותו זרם שהיה קיים לפני שקמה הנצרות והיא אותה יהדות עליה הטיף ישוע כשלימד לשמור את כל המצוותוגם ולהאמין בו ובדבריו ובדברי אביו(האל האב) ולהאמין במנחם רוח הקודש. אני מקווה שתשובתי ענתה על שאלותיך במדוייק. עוד לפני קום הנצרות הרבה לפני כן עוד בתקופה שישוע קם מן המתים הוא הזכיר את רעיון השילוש(האב,והבן ורוח הקודש) ולכן רעיון זה לא זר במיוחד,כמו כן ניתן למצוא את רעיון השילוש גם בתקופת התנ"ך עוד הרבה לפני כן מספר שופטים פרק י"ג. מלאך-יהוה מספר שופטים מפרק י"ג הוא ישוע המשיח. יהוה או האל האב- המוזכר בספר שופטים בפרק י"ג הוא אותו האל האב שנחשב לראשון בשילוש הקדוש. רוח יהוה- המוכרת גם כרוח אלוהים או כרוח הקודש היא מוזכרת גם בתנ"ך וגם בברית החדשה. כותב\י ספר שופטים כבר רמז\ו את רעיון של שלושה שהם אחד עוד בתנ"ך הרבה לפני שהברית החדשה נכתבה ועוד לפני הביאה הראשונה. 3 הישויות הן אלוהים אחד והן התגלמות האל בשלושה התגלמויות שונות בעלות מהות אלוהית אחת וטבע אלוהי אחד ורצון אלוהי אחד. רוח יהוה היא רוח אלוהים המוזכרת בתנ"ך ובברית החדשה.

יפה איבגני,

הסברת די טוב על היהדות המשיחית. רק נקודה קטנה וחשובה - היהדות המשיחית היא לא זרם, אנחנו מאמינים שישוע לא רצה ולא חשב כלל על להקים איזו דת כלשהי עם כל מיני זרמים וכתות למיניהם. הוא בא בכדי לגלות לנו את האב, ולפתוח עבורנו בני האדם את שערי השמים, שנוכל להתחבר עם אלוהים חיים, ואחד עם השני באהבת אלוהים כנה, ללא הבדל גזע, מוצא, מין וכדומה. ישוע שבר את מחיצת האיבה בין היהודים לגויים, ולגויים ניתנה האפשרות להצטרף באמונת ישוע המשיח לעדת ישראל. כמו שיש גבר ואשה והגבר הוא גבר והאישה היא אישה(ככה לפחות אלוהים ברא אותנו) כך גם היהודי נשאר יהודי - והלא יהודי לא הופך ליהודי.

yevgeny852

New member
לגבי התהליך ששכחתי לציין

בכל זרם יש תהליך אחר,יש זרמים שאין בהם שום תהליך,הכל תלוי באיזה זרם מדובר. יש את הזרם הקתולי,הפרוסטנטי,האנגליקני וכו'. בנצרות הקתולית קיים תהליך שנקרא RCIA שזה תהליך התכוננות לקראת הצטרפות לכנסייה הקתולית. בתהליך זה אתה לומד על הנצרות הקתולית ואם אתה כבר למדת את ה-RCIA אז אתה מוכן כבר להצטרף לכנסייה מרצון תוך כדי ידיעת עקרונות האמונה הקתולית ולכן קיים ה-RCIA במטרה לעזור ללמוד את עקרונות האמונה הקתולית ואז להחליט אם להצטרף לכנסייה הקתולית או שלא. בחלק מזרמי הנצרות כגון: הזרם הקתולי,האורתודוקסי וכו' מקובל לעבור שתי תקדישים: הטבילה והאישוש. יש המכנים את תקדיש האישוש גם בשם חתימת הקודש ובעוד שמות תלוי לפי איזה זרם. יש זרמים שרק הטבילה מספיקה בהם לצורך ההצטרפות אליהם,הכל תלוי בכלליו של כל זרם. בכל זרם יש כללים משלו בכדי להשתייך אליו אך לימוד אודות הזרם איננו תנאי מחייב אלא נועד במטרה ללמוד על הזרם ולדעת על עקרונות האמונה בזכות הלימוד אף על פי שזה איננו חובה אך מומלץ לפני הצטרפות לזרם כלשהו ללמוד את עקרונות האמונה שלו בכדי לדעת אם הם סותרים את כתבי הקודש או שלא ואם הדוקטרינה שלהם מסתדרת עם כתבי הקודש או שלא. אני מקווה שהצלחתי לענות על שאלתך כמיטב יכולתי.

שלום KAPOIOS ../images/Emo24.gif

אתה לא צריך להתנצר, כפי שאיבגני הסביר, אם יישוע המשיח מעורר בך עניין, או יותר מכך, אם אתה מאמין בישוע המשיח, אתה לא צריך לעבור תהליך כלשהו של התנצרות, אין לזה כל בסיס בכתובים. האמונה המשיחית, מבוססת על התנ"ך ועל הברית החדשה, והזהות שלנו נמצאת במשיח. 1. ההחלטה ללכת אחרי ישוע המשיח, היא אכן בעלת השלכות חברתיות, אתה אולי תחווה דחייה מהחברה, או מהמשפחה(תלוי מאיזו משפחה אתה בא), אצלי למשל, בהתחלה היה לאמא שלי מאד קשה לקבל את היותי מאמין בישוע המשיח, אך עם השנים היא התרגלה לרעיון, מה גם שהיא ראתה ורואה את השינויים הרדיקלים שעברתי. הרבה חברים שחשבתי אותם לחברים, ניתקו את הקשר, ועם חלק אני ניתקתי את הקשר, כיוון שהם ניסוי לגרור אותי מחוץ לאמונה, והדבר לא התאים לי. אבל וזה אבל גדול, מצאתי באמונה חברים וידידים רבים. 2. קראת את הברית החדשה? 3. בכדי להיות מאמין משיחי, עליך להצטרף לאחת מהקהילות, כיוון שאת הדרך עם ישוע המשיח לא ניתן לעשות לבד. אנחנו צריכים אחד את השני, וכן, יש צורך בתלמידות כלשהי כלומר, יש צורך להבין לעומק את הבשורה ואת המשמעויות של הליכה באמונה עם המשיח. (גם אחרי שתעבור טבילה לישוע המשיח, כל חייך יהיה עליך ללמוד, בכדי שתוכל גם ללמד). 4 . אמנם מבחינתה של היהדות הרבנית אני יהודי מומר, אך אני לא רואה את עצמי כיהודי מומר, אלא כיהודי לכל דבר. בכל מקרה כאזרח ישראל, לא תישלל ממך כל זכות. 5. אין צורך לשנות הגדרות במשרד הפנים. (אלא אם כן אתה מתכוון ללכת לכנסייה הקתולית - שזה סיפור שונה לגמריי). תוכל להסביר למה התכוונת "נוצרים לכל דבר ברמה הפרקטית"?

galgal21

New member
תשובות:

1. תהיה לך בעיה: בני-משפחתך, חלק מבני-משפחתך< חבריך לעבודה והבוסים שלך בעבודה לא יחבבו זאת (וחלק אחר לא יהיה איכפת להם מכך). תתפלל ליהוה אלוהים שיתן לך את האומץ לעמוד במצבים אלו - זה בהחלט אפשרי. בכל אופן אל תסמוך על כוחותיך האישיים לעמוד במצבים אלו אלא על כוחו של יהוה אלוהים שיחלץ אותך. 2. אין שום צורך בזה. אני מרגיש את עצמי כמשיחי ולא רואה את עצמי כיהודי או ציוני מבלי ששיניתי כלום במשרד הפנים. 3. לדעתי אתה צריך ללמוד תמיד ובאופן אישי את התנ"ך והברית-החדשה לאורך כל ימי חייך באופן רציף (ללא קשר אם נולדת כמשיחי או נולדת לדת אחרת והחלטת להיות משיחי). 4. לפי חוקי מדינת ישראל לא נשללות ממך שום זכויות. 5. משרד הפנים לא רודף או מסמן אותך.

KAPOIOS

New member
תודה על התגובות!

אני ממש מודה על ההתייחסות מצדכם לשאלתי... העליתם לי כמה נקודות חשובות למחשבה. אני מבין מתגובותיכם (ואשמח אם תתקנו אותי) שהיהדות המשיחית לא רואה את עצמה כחלק אינטגרלי מהנצרות כי הנצרות היא לא הדת שאותה רצה ישוע להקים במעשיו. מה שלא כ"כ מובן לי, זה בעצם כל עניין ההגדרה הזאת, כי נראה לי שזאת הגדרה מאד אמורפית (שזה אחלה) פשוט, אני מבין שמצד הנצרות היהדות המשיחית אכן נחשבת כנצרות לכל דבר. בכ"א, רציתי לשאול אתכם המשיחיים כאן, מהו המקום שיש לנוצרים בקרבכם, מבחינת השותפות הרוחנית והארצית שמתבטאת בקהילות שלכם... האם בשותפות זו לוקחים גם קתולים או רק פרוטסטנטיים על זרמיהם השונים? שוב, תודה מראש ושבוע טוב לכולם!

תלוי למה אתה מתכוון כשאתה אומר נצרות

אם אתה מתכוון להשתתפות וקבלת עול הכטכיזם, או כניעה למסורות רבות השנים של בני אדם שבדת הנוצרית, אז כן אנחנו לא רואים את עצמנו כחלק אינטגרלי מכל זה. אך אם מדובר על האמונה הטהורה בישוע המשיח, של כל שאר העמים שהם לא יהודים - אז כן. כל העניין הוא שישוע המשיח היהודי בא לעולם בכדי לכפר על החטאים של כל האנושות. לעמים האחרים, נוצרה גישה לאמונה באלוהי ישראל, ולעבודה אותו ברוח ובאמת. העמים האחרים הם אלה שמצטרפים אל האמונה היהודית המשיחית ולא ההפך. כל אדם שמאמין בישוע המשיח באשר הוא, לא משנה מאיזה עם הוא מהו גזעו ומהו מינו, ולא משנה מאיזה זרם הוא מגיע, יש לו שותפות באמונה. אתה תוהה לגביי ההבדלים בין היהודי ללא יהודי? באמונה עצמה אין הבדל, במשיח אין הבדל בין יהודי ללא יהודי. אך יש עניין של בחירה וקריאה שאלוהים קורא לעם היהודי למלא את ייעודו(שעדיין לא הושלם במלואו, וגם לאחר שיושלם, ימשיך העם היהודי להתקיים לנצח), ויש עניין של זהות יהודית במשיח.

למעלה