מה זה אייקידו?

kini103

New member
מה זה אייקידו?

יש לזה שם יפה

אייקידו היא אומנות לחימה יפנית

שנוצרה בתחילת המאה ה-20 על סמך טכניקות עתיקות (שנלקחו בעיקר מג'וג'טסו ומקנדו) בצרוף לפילוסופיה חדשה של הרמוניה.

kini103

New member
תגובה

דבר ראשון תודה! דבר שני... אתה לא אמרת לי יותר מידי בתשובה....
מן הסתם זאת אומנות לחימה... ושני השמות שנתת כדוגמא... אין לי מושג מה הם אומרים
אתה יכול להגיד לי מה עושים שם? אני אישית הייתי פעם ב- ג´ודו, יש לי קצת מושג ב- קרב מגע, ואני מתאמנת בקיקבוקס... אתה יכול להגיד לי בבקשה איזה סיגנון של אומנות לחימה זאת?

tessen

New member
לקרוא קצת לא הזיק אף פעם

אייקידו (מאתר וו שו) אייקידו- אי - הרמוניה, קי - אנרגיה , דו - דרך - " דרך ההרמוניה " האייקידו היא אומנות לחימה רכה ופנימית הכוללת תרגול רוחני מעמיק לצד תירגול טכניקות ומצבי לחימה. טכניקות הלחימה של אייקידו מגיעות ברובן מן הג´ו ג´וטסו המסורתי ומאומנויות החרב המסורתיות של יפן. המטרה באייקידו, מעבר לשיפור יכולת ההגנה העצמית, היא לטפח הרמוניה דרך זרימה, הן במובן הפיסי של הלחימה, והן במובנים רחבים יותר הנוגעים לחיי היום יום. טכניקות האייקידו מסייעות לפיתוח יחסים הרמוניים עם הזולת. רוב טכניקות האייקידו מאפשרות לנטרל את היריב ולהשתלט עליו תוך גרימת נזק מינימלי ככל האפשר בסיטואציה הרלבנטית בזכות השימוש בכוחו של היריב כנגדו. האייקידו מתאפיין בתנועה זורמת ומעגלית ובהפעלה של כל הגוף לביצוע תנועה יעילה. האימון באייקידו מתאים לנשים, גברים ומבוגרים. הוא אינו מצריך כוח פיסי או יכולת גופנית מיוחדת. האימון נערך בדרך כלל בגישה חברית ושיתופית. המתאמן התוקף איננו היריב אלא שותף לאימון השואף גם הוא להשתפר ולהתקדם בדיוק כמו המתאמן המתגונן. בנוסף לאימון בידיים ריקות נלמדים גם כלי נשק יפניים מסורתיים ששימשו את הלוחמים הסמוראים, כגון חרב, מוט עץ וסכין. הערה מאוחרת יותר: בדף סקירת אומנויות לחימה מצויין כי "תוספות והערות ייתקבלו בשמחה רבה", אבל כיוון שלא מוצא דואר אלקטרוני שלכם, רושם את ההערות הבאות כאן: בכל ההסבר על אייקידו לא מופיעה ולו פעם אחת המילה המהותית ביותר עבורו ( לפי מייסד השיטה ), המבדילה אותו משיטות אחרות לחילופי מהלומות: אהבה. ראה למשל " ראיון עם מוריהיי אואשיבה או סנסאיי וקישומארו אואשיבה " כאן. " איי " של איייקדו נבחרה בגלל שהיא גם הרמוניה וגם אהבה. מושג זה נראה לאחדים טפשי, מביך, רכרוכי, אולי לא מתאים לנושא, אבל הוא מהותי לאייקידו. אפילו אם מתאמן האייקידו הממוצע ייתעלם ממנו. אז אנא, בואו נכבד את רצון המייסד. הערה לגבי אימון כלי נשק באייקידו: על פי מה שיודע מסנסיי יוסי לוריא ( דן 2 באייקידו, מתאמן וותיק ומאמן מנוסה בכלי נשק של אייקידו ומתאמן כמה וכמה שנים איאיידו בעזרת שיעורים פרטיים ), באייקידו מתרגלים רק בוקן ( חרב עץ ) ובו ( מקל ). סכין מעץ משמשת את התוקף במסגרת אימוני האייקידו הרגילים בלבד (אין תרגול תקיפות בסכין). איאיידו משמש למתקדמים משקיענים בלבד. אולי מעניין להוסיף שתרגול כלי הנשק נדיר למדי כיום באייקידו ואפילו בהומבו דוג'ו - עד כמה שזה מפתיע - לא מתרגלים אותו. מי שמגיע ליפן יכול לתרגל זאת רק עם מורים שמחוץ להומבו דוג'ו, למשל אצל העומד כיום בראש הדוג'ו של אוסנסיי באיוואמה - מר סאיטו סנסיי. תודה וכל טוב. (מאמרים אתר וושו נכתב ע"י עמית לוי. רחובות.)

amir_aikido

New member
הערה להערות

גם במאמר באתר וושו מופיעה הסתייגות להערות: [ שתי הפסקאות לעיל אינן רלבנטיות לקורינדו אייקידו. האמירות של אואשיבה אינן רלבנטיות עבורם, ואימון הכלים אצלם הוא די אינטנסיבי וכולל לא מעט כלי נשק וגם אייאידו כחלק אינטגרלי מהאימונים. אמנם קורינדו אייקידו היא שיטה קטנה אך בארץ יש לנו ייצוג מכובד. והשאיפה היא שהתיאור בסקירה יהיה כזה שיתאר את כל הסגנונות. ] יותר על קורינדו אייקידו ניתן לקרוא בקישור השלישי בהודעה שלעיל. ואגב, שווה גם להסתכל בסרטים של יושינקאן אייקידו. ותוכלי למצוא עוד המון מידע על אייקידו אם תחפשי כאן בפורום - בהודעות של משתמשים שונים (ואני רק אחד מהם). אמיר

dswbg

New member
לקרוא זה באמת לא מזיק....

כבר מאוחר, צריך לישון, לא לבזבז זמן ליד המחשב אבל... אי אפשר להתאפק: " איי " של איייקדו נבחרה בגלל שהיא גם הרמוניה וגם אהבה. מושג זה נראה לאחדים טפשי, מביך, רכרוכי, אולי לא מתאים לנושא, אבל הוא מהותי לאייקידו. אפילו אם מתאמן האייקידו הממוצע ייתעלם ממנו. אז אנא, בואו נכבד את רצון המייסד. בואו נסיים אחת ותמיד את הויכוח המטופש הזה: 合気道 【あいきどう】: aikido; way of harmony with the universe 合 【あい】 (pronouned "AI") - fit; suit; join ; associate 愛 【あい】 (pronouned "AI") - love ובעברית - ה"איי" של אייקידו וה"איי" של אהבה אינן אותה "אי". מי שרוצה לקרוא לי "טפשי, מביך, רכרוכי, או "לא מתאים לנושא" מוזמן - רק שבבקשה שלא לעשות את זה מהסיבה הזו... זהו זה, לילה טוב לכולם לTESSEN - ברור לי שהבאת "דברים בשם אומרם", אבל בכל זאת הרגשתי צורך לתקן....

amir_aikido

New member
ההסבר "שלהם" בהצגה נכונה יותר

אני אמנם מתאמן ב-קורינדו אייקידו, ולא תלמיד של אייקידו של אאושיבה ... אבל רצוי להעמיד את ההצגה של המסר "שלהם" בצורה נכונה, כפי שכתבתי גם במאמר שלי (שמופיע באחד הקישורים למעלה בשירשור): אאושיבה לא המציא את השם אייקידו - השם הומצא ע"י ועדה של הדאי-ניהון בוטוקוקאי כשם ג'נרי לשיטות ג'ו-ג'יטסו פרקטיות ! מתוך כוונה להקים מחלקה כזו בדאי-ניהון בוטקוקאי (הועדה וגם המחלקה היו בראשותו של מייסד קורינדו אייקידו: מינורו היראי אך זה לא רלבנטי לעניינינו). המינוח "אייקי" מופיע עוד הרבה קודם לכן (עוד לפני הולדת אאושיבה) כעקרון חשוב ו"נעלה" באמנויות הלחימה היפניות, וזאת בלי כל קשר ל"אהבה" אלא בהקשר להרמוניה בתנועה ועם היריב. אאושביה אימץ את השם מספר שנים מאוחר יותר, והוא היה מודע למשמעות הנכונה של המילה "איי" בשם ככתבו. אלא שהוא רצה לקשור בין השם לבין התורה הפילוסופית של תנועת ה"דת"/כת "אומוטוקיו" שהוא היה מחבריה. ולשם כך הוא העיר על הקשר בצליל בין המילה איי-הרמוניה והמילה איי - אהבה וטען שהוא איננו מיקרי (והרי בעיני המאמין שום דבר איננו מקרי). אלא מעיד על רעיונות ותכנים פילוסופים עמוקים. וכמובן שאני לא אקרא לך בכל השמות שביקשת (אם תתעקש אולי תשכנע אותי
) אמיר

dswbg

New member
תודה

ראיתי שזאב ארליך צץ כאן שוב ולמטב זכרוני באחת ההודעות האחרונות שלו הוא סיפר שהוא באמצע כתבת מאמר על הדומה והשונה בין "אייקי" ל"קיאיי".. נשמע די מעניין - אולי אנחנו צריכים "ללחוץ" עליו שיזדרז.... קורא מרוצה ונאמן אחד לפחות יהיה לו...

אוקי.

דבר ראשון (להבא), אם את רוצה תשובה רצינית, כדאי שתנסחי שאלה רצינית. מה היה כואב לך לנסח את השאלה שלך מההתחלה כמו שניסחת אותה בפעם השניה? דבר שני, מכל אומנויות הלחימה שאת מכירה, האייקידו הכי דומה לג'ודו. הם נוצרו בערך באותו זמן, ושני המייסדים הכירו זה את זה. גם הג'ודו מבוסס שמידה רבה על ג'וגוטסו - אומנות הלחימה ביד ריקה של הסמוראים. האייקידו משלב גם קנדו - אומנות החרב היפנית. הג'ודו מדגיש טכניקות קרקע, שבאייקידו כמעט ואין. מה שיש הרבה מאד באייקידו זה בריחים והטלות. בעולם אומנויות הלחימה האייקידו מיוחד בפילוסופיה שלו, הטוענת שלא יתכן ניצחון בלחימה, והניצחון היחיד הוא בהשגת הרמוניה עם האויב. הדבר מתבטא גם בטכניקות שבהן לא חוסמים את התקפת היריב, ולא מסיטים איתה, אלא מתמזגים איתה בצורה הרמונית, וע"י כך מנטרלים את הסכנה שבה בלי לפגוע בתוקף. (לא יותר מידי, בכל אופן).

kini103

New member
תגובה

תודה רבה לכולכם!!! ומיתר... רק עכשיו קלטתי שאת בת.... תודה רבה על ההסבר שלך.... הוא היה הכי מעניין (או יותר נכון הכי פשוט להבנה)
בכל מקרה.... יש לי עוד שאלה אחת קטנה... שמתאמנים באייקידו זה בלי מוזיקה, נכון? אני חושבת שאני לא אוהב את האומנות לחימה הזאת...
אבל בכל מקרה, נגנבתי על השם.... אייקידו!!!
אה, ומיתר.... סורי שלא שאלתי מהתחלה בפירוט...
יאלה, שיהיה לכולם יום טוב... או לילה טוב... ותודה רבה רבה לכוווולם.

לא, בלי מוסיקה.

אומנות הלחימה היחידה שהיא באופן אינהרנטי עם מוסיקה היא קפואירה (kapoeira), שזה גם כן שם מגניב לדעתי
בכל אופן, לפני שמחליטים חייבים ללכת לראות לפחות שיעור אחד, ורצוי גם להשתתף. ואל תשכחי שהכי חשוב זה המורה, לא השיטה.

kini103

New member
צודקת...

אני עכשיו ב- קיקבוקס... והמורה מזה כייפי..... הוא מעביר לנו את האימון מזה בכיף.... אני אישית אוהבת את זה מאודדדדדדדדדדדדדדדדדדדדדדדדדד!!!!!!!!!! אבל אני אולי לא אוכל להמשיך להתאמן
יש לו פשוט המוןןןן מרץ, וזה ממריץ אוץנו, וזה פשוט כיףףף! וזה עם מוזיקה, וקיצר.... שוב, זה כיף!!!!! ועדיין..... לדעתי השם הכי פצצה זה.................... א-י-י-ק-י-ד-ו-! חחחחחחחחח קצת התלהבתי... אבל לא נורא... יעבור.....

kini103

New member
עוד משהו...

מיתר, את מתאמנת ב- אייקידו? ואם לא, אז במה כן?

למעלה