מילון מונחים

Yaki J

New member
מילון מונחים

מכיוון שמדובר בנושא לא כל כך נפוץ בארץ, והפורום הזה עוד בחיתוליו אני מציע שנאמץ איזשהו מילון מונחים לגבי חלק מהמונחים השכיחים בתחום. זה די מסורבל לכתוב כל פעם Action Figure או כל מונח אחר. יש לכם הצעות? ראיתי שהמילה "דמות" די תופסת כתחליף ל-AF (זה עדיף מ"בובות"
). יש הצעות למינט/ניר מינט/בוקסד/קארדד ושות'?

Wing Chan

New member
רעיון טוב

לפי דעתי כדאי לאגד מונחים שאנשים בפורום ישימו פה, ובסופו של דבר לשים את הכול כמאמר. הנה כמה: Mint - מצב "חדש חדש". NM - Near Mint - כמעט כחדש. MIB/MISB - Mint In Box/Mint In Sealed Box OOP - Out Of Print #:# - (במקום # יש מספר, כמו 1:6, 1:18, 1:72 וכ'ו), הדבר מסמל על גודל הדמות ביחס לדמות האמיתית - לדוגמא, במקרה של גדלי 1:6, על כול 6 ס"מ בדמות האמיתית, יש ס"מ אחד ב-AF. Joints - מיפרקים\חיבורים - כמו שזה נשמע, מקומות בגוף הדמות שאפשר לקפל (לא מוצא כרגע מילה מתאימה אחרת למרות שיש
) וליצור פוזה אחרת עם אותו איבר. לא עולה לי עוד דברים כרגע לראש ואני ממהר בטירוף אם אני אזכר אני אשים עוד

Yaki J

New member
יש גם POA שזה כמו Joints (זה ר"ת של

Points of Articulation שמציינים את מספר המפרקים שיש לדמות). יש גם Carded שמציין AF שיש לה גם כרטיס אספנים בתוכה.

Wing Chan

New member
עוד אחד-

אמנם אני לא רואה אותו הרבה, אבל הוא מדי פעם צץ לא פה ושם- Factory Sealed - או בקיצור FC (למרות שלא ראיתי מקרים שהשתמשו בקיצור הזה), אומר שאותה דמות חדשה ולא רק שלא פתחו אותה לאוויר העולם, אלא היא עדיין באטימה (ככה אומרים?
) המקורית של המפעל. (אני כמובן לא אומר את זה לכם, אתם בטח יודעים כמוני ויותר טוב, אני מביא הסבר כדי שזה בשלב מסויים יכנס למילון)

Wing Chan

New member
אופס, תיקון טעות

המשפט "אמנם אני לא רואה אותו הרבה, אבל הוא מדי פעם צץ לו פה ושם" אמור להתייחס לקיצור של המושג, ולא למושג עצמו..את המושג עצמו אני רואה די הרבה

../images/Emo45.gif מעולה.

הכל נכנס כבר למילון. המילון עצמו יפתח ברגע שנעבור את מינימום המושגים שצריך.

MajorWinters

New member
unleashed figure

דמות בפוזה של קרב ואם אני לא טועה (אולי כדאי שהמומחים הגדולים יאשרו את זה), אין לה Joints...

ID3D

New member
הנה דוגמה (מעולה) של אחד כזה:

========> ואגב, למדתי הרבה מהשרשור הזה, יש יותר מדי מושגים, זה מבלבל...

זה לא בדיוק מושג כללי...

זה מושג ספציפי של חברת הסברו. לא ראיתי שימוש במושג אצל חברות אחרות, תקנו אותי אם אני טועה...

בהחלט...

התחלתי לעבוד על מילון המונחים מיד כשנפתח הפורום. איזה מונחים צריכים להכנס, לדעתכם?

Wing Chan

New member
לפי דעתי...

כול מה שאפשר לדחוף תחת קטגוריות של "סלנג" של מכירות של אקשן פיגיורס, וכול מה שקשור בעולם הזה של אקשן פיגיורס.

alon3232

New member
BUST STATUE PROP ועוד

הי חייבים להכניס את הבאים: - פסל- STATUE MAQUETTE דגם ראשוני של פסל בקנ"מ הקטן מ- 1:1 BUST - פסל כתפיים וראש של דמות PROP - אביזר או חפץ מקורי שנעשה בו שימוש בסרט Replica העתק נאמן למקןר של PROP בקנ"מ 1:1 או אחר

alon3232

New member
יש רפליקות שהן לא בקנ"מ המקורי

כמו למשל רפליקות של Light Sabers של Star Wars: חלקן מהוות רפליקות מדוייקות בקנ"מ 1:1 וחלקן בגודל 0.45 (כמעט חצי) מגודלן ונקראות Scaled Replicas http://www2.masterreplicas.com/StarWars/SWProduct.aspx?sItemID=SW-306 ויש עוד דוגמאות רבות, כמו האקדח של הלבוי של Sideshow בקנ"מ 1:4

Yaki J

New member
אוי מאקטים.. פשוט מכה...

ואפשר להוסיף עוד כמה מושגים - בובות פלאש (Plush) - אותן בובות בד/פרווה, לרוב הן תהיינה של דיסני,אבל יש גם יוצאות מן הכלל שמעוררות עניין באספני AF כמו למשל הפלאש של אנג'ל עונה 5 שעומדת לצאת. שורטפאק (Shortpack) - דמויות מסדרות מסוימות יוצאות בארגזים לספקים, בכמות של 12 לאריזה. כך יוצא שיש לפעמים דמות אחת שזוכה לייצוג נמוך יותר בארגז - ולכן באזור המסויים הזה של ההפצה (או בכלל) היא נחשבת לשורטפאק ולכן יותר נדירה. דוגמאות שאני יכול לשלוף מהראש לשורטפאק כללי היא הדמות של באטמן ב"בטמאן: האש" ושל ג'ייסון טוד. צ'ייס (Chase) - דמות מסדרה שיוצרה בכמות מועטת יותר יחסית לאחיותיה ולכן נדירה ומבוקשת יותר. באבל או בליסטר (Bubble,Blister) - הפלסטיק שבו נמצא הAF. לוס (Loose) - דמות ללא אריזה. לרוב יהיה מדובר ביד שניה - דמות שהוציאו אותה מהאריזה ומוכרים אותה. לעיתים נדירות נמכרת דמות חדשה במצב הזה. אני ראיתי את הביטוי משמש גם ככינוי גנאי לדמויות מחוץ לאריזה שאיבדו את האקססוריז שלהם. ריפרו (Repro) ןמכיןן שבמצב לוס נורא קל לאבד את האקססוריז הקטנים שמתלווים (נשקים, תוספים וכו') יש כאלו המתמחים ביצור ריפרו - העתק משוחזר של האקססוריז המקוריים. כמובן כשקונים דמות שהיא לוס צריך להזהר ולבדוק את האקססוריז הם מקוריים או שמדובר במישהו שמנסה לדחוף לכם ריפרו. אקסקלוסיב או סטור אקסקלוסיב (Store Exclusive) - יצרני הAF חוברים למפיצים או לחנויות ויוצרים דמויות שנמכרות ומופצות רק דרכם ולכן הן אקסקלוסיביות להם. יש הרבה כאלו בדיימונד דיסטריביושן, והרבה דמויות שהן אקסקלוסיביות לTOYS R US - כמו למשל הספיישל פאקג' של באטמן וקאטוומן. וריאנט (Variant) - שינוי קטן בדמות שמופצת בהפצה רחבה נופכת את הדמות השונה ל"וריאנט". לרוב יהיה מדובר בשינוי צבע קטן (למשל שינויבצבע כיסא הגלגלים של ד"ר אקסוויאר בליין הראשון של הסרט של טקסמן או שינוי בצבע החולצה של רוג) לעיתים - כמו שקורא בליין של בפאי ציידת הערפדים - זה יכול להיות אפילו שינוי בפנים של הדמות: חלק עם פני ערפד והנדירים עם פנים אנושיות. לפעמים שינוי באקססורי יכול להפוך דמות לוריאנט. ריפיינט (Repaint) - כשמו כן הוא. צביעה מחדש של דמות אך ורק למטרות רווח. לוקחים את המולד (התבנית) שבה נוצרה דמות מסויימת, וצובעים את המוצר המוגמר בצע שונה לחלוטין. כך למשל זכינו לעיוותים כמו "פיניקס בצבע זהב" או "ספיידר מן ירוק בצבע רידואקטיבי" או אלוהים יודע מה.אני באופן עקרוני לא טורח. מדובר פה בנסיון עלוב לסחוט כסף מהאספנים.

Wing Chan

New member
../images/Emo45.gif../images/Emo45.gif

(מה אני עושה ער בשעה כזאת לעזעזל?)

MajorWinters

New member
אגב...

כשתתגבש קהילה נחמדה של אספנים נוכל ליצור ממונחים משלנו ולבחור יחד, ולתרגם יחד את כל המושגים "מינט/ניר מינט/בוקסד/קארדד ושות" (מנטה, קרוב למנטהP-:)

המילון בדרך...

נכנסו כל המונחים שכתבנו פה (+ תמונות), ובנוסף: Garage Kits - GK : דמויות, פסלונים ו-Busts (ע"ע) המפוסלים ומשוכפלים ע"י חובבים למען מכירה לחובבים. במקרים רבים הנ"ל נעשה בבתים הפרטים של היוצרים, למשל במחסן/חניה - ומכן השם. הפיסולים משוכפלים ע"י הכנת תבנית (בדר"כ מסיליקון) ויציקה לתוכה (בדר"כ ב-Resin או Vinyl). השיכפולים נמכרים בדרך כלל ללא צביעה (לצביעה אישית) ולעתים יש צורך במעט הרכבה. התוצאות הסופיות בדר"כ הרבה יותר מדויקות, מפורטות ואישיות מאשר AF המופצים סדרתית. החסרונות - יקר מאוד ודורש כישורי צביעה אישיים. Movie Prop : כלי נשק, פריטי לבוש וכל שאר האביזרים בהם משתמשים בסרטי ובסדרות הטלויזייה. Movie Prop Replica : העתקים מדוייקים לאספנים של כלי נשק, פריטי לבוש וכל שאר האביזרים בהם משתמשים בסרטים, בסדרות הטלויזייה ואפילו בקומיקס. MP : Stunt Prop (ע"ע) שמיוצר בכמויות גדולות לשימוש בצילומים רחוקים. מכיוון ש-MP מלאים ועובדים (Hero Props - ע"ע) הינם יקרים מאוד לייצור, ולעתים אף עובדים ומסוכנים, מייצרים את הכמות הגדולה של האביזר המסויים כאביזר יצוק וזול לשימוש המוני. אביזר זה אינו נראה טוב בתקריבים, ואינו עובד. לדוגמא, בסרט "ALIENS" ייצרו המון Pulse Rifles מפלסטיק יצוק לכל הסצינות שבהם החיילים מחזיקים את הנשק, ומעט Hero Pulse Rifles לתקריבים, וסצינות שהנשק צריך לירות. MP : Hero Prop (ע"ע) יקר ומדוייק, שנעשה בדייקנות בכדי להראות טוב בתקריבים ולעתים אף לעבוד (למשל: לירות). כשמצלמים תרחיק בדר"כ משתמשים בגירסה זולה ופשוטה יותר של האביזר (Stunt Prop - ע"ע). לדוגמא, בסרט "ALIENS" ייצרו המון Stunt Pulse Rifels מפלסטיק יצוק לכל הסצינות שבהם החיילים מחזיקים את הנשק, ומעט Hero Pulse Rifles לתקריבים, וסצינות שהנשק צריך לירות. Scale Models : דגמי מכוניות, מטוסים, חלליות וכדו` בקנה מידה להרכבה וצביעה. בדובר בעצם בדגמים כגון דגמי המטוסים שהיינו מרכיבים ותולים על התקרה כשהיינו קטנים. איך זה קשור אלינו? -ישנם דגמים רבים להרכבה לאספנים כמונו. לדוגמא: הבאטמוביל, מבחר גדול של חלליות Star Wars, דגם ה-Delorian מ-"חזרה לעתיד" ועוד המון...

למעלה