מסיבת טבע

אני נתקל בצירוף מילים זה, מבלי לפרט, רק בהקשר של סמים ו"מוזיקה" מטַמטמת ("טרנס"). אפילו בגוגל!
למה, לעזאזל, גנבו את השם הנחמד של חגיגה בחיק הטבע, לצורך נלוז זה?!

אגב, הראיתי פעם לנכד שלי בולבול יושב על ענף. והוא אמר לי: זה לא באמת בולבול? צחקתי כמובן, והסברתי לו שדווקא הציפור הזאת היא "באמת בולבול".

אבח"י

Well-known member
אני נתקל בצירוף מילים זה, מבלי לפרט, רק בהקשר של סמים ו"מוזיקה" מטַמטמת ("טרנס"). אפילו בגוגל!

אגב, הראיתי פעם לנכד שלי בולבול יושב על ענף. והוא אמר לי: זה לא באמת בולבול? צחקתי כמובן, והסברתי לו שדווקא הציפור הזאת היא "באמת בולבול".
תקראו יחד את השיר הנפלא - ציפור המכנסיים שלי, ואז הוא ישכנע אותך, שזה לא בולבול.

ציפור המכנסיים הקטנה​

גידי גוב
מילים: חנוך לוין
לחן: מיקי גבריאלוב

פעם בעודני ילד, גיליתי במכנסי כפתור,
כאשר פתחתי אותו, ראיתי תחתיו ציפור.
ציפור קטנה ורטובת מקור.
"ילד", היא אמרה לי, "אני אביא לך את האושר הגדול"

אחר כך נעשיתי נער, וליטפתי בלילות את הציפור.
היא פרשה כנף כל הלילה, רוטטת מכוח עצור.
כל תקוותי תליתי בציפור.
"נער", היא אמרה לי, "אני אביא לך את האושר הגדול"

ציפור מכנסי השבת שלי,
ציפור תחתוני המתוחים.
זמיר מנגינת הלילות שלי,
דרור חלומותי הנשכחים.

בא היום, נעשיתי גבר, ויצאתי בלילות עם הציפור,
והייתי מוצא לה טרף, פה חור וגם שם איזה חור,
והיא ניקרה ללא כל מעצור.
"גבר", היא אמרה לי, "אני אביא לך את האושר הגדול"

השנים חלפו, הזדקנתי, נעשתה קצת עייפה, הציפור.
פה ושם היה כבר צורך להושיט לה יד ולעזור.
ולפעמים היא נמנמה בחור.
"חבר", היא אמרה לי, "תעיר אותי כשיבוא האושר הגדול"

ציפור מכנסי השבת שלי,
ציפור תחתוני המתוחים.
זמיר מנגינת הלילות שלי,
דרור חלומותי הנשכחים.

עכשיו הכל עבר, ובמכנסי עוד רועדת ציפור.
ציפור קטנה מצומקת, כל הלילה רועדת מקור.
ועוד טיפה תלויה בקצה מקור.
"סבא", היא לוחשת לי, "טעיתי, אתה יכול לסגור את הכפתור"​

נערך לאחרונה ב:
תקראו יחד את השיר הנפלא - ציפור המכנסיים שלי, ואז הוא ישכנע אותך, שזה לא בולבול.

ציפור המכנסיים הקטנה / חנוך לוין​

פעם, בעודני ילד, גיליתי במכנסי כפתור,
כאשר פתחתי אותו, ראיתי תחתיו ציפור,
ציפור קטנה רטובת מקור,
"ילד", היא אמרה לי, "אני אביא לך את האושר הכי גדול".
אחר-כך נעשיתי נער, וליטפתי בלילות את הציפור,
היא פרשה כנף כל הלילה, רוטטת מכוח עצור,
את כל תקוותי תליתי בציפור,
"נער", היא אמרה לי, "אני אביא לך את האושר הכי גדול".
ציפור מכנסי השבת שלי,
ציפור תחתוני המתוחים,
זמיר מנגינת הלילות שלי,
דרור חלומותי הנשכחים.
בא היום, נעשיתי גבר, יצאתי בלילות עם הציפור,
והייתי מוצא לה טרף, פה חור וגם שם איזה חור,
והיא ניקרה ללא מעצור,
"גבר", היא אמרה לי, "אני אביא לך את האושר הכי גדול".
שנים חלפו, הזדקנתי, היא נעשתה קצת עייפה, הציפור,
פה ושם היה כבר צורך להושיט לה יד ולעזור,
לפעמים היא היתה מתנמנמת בחור,
"חבר", היא אמרה לי, "תעיר אותי כשיבוא האושר הגדול".
ציפור מכנסי השבת שלי,
ציפור תחתוני המתוחים,
זמיר מנגינת הלילות שלי,
דרור חלומותי הנשכחים.
עכשיו הכל כבר עבר, ובמכנסי עוד רועדת ציפור,
ציפור קטנה ומצומקת, כל הלילה רועדת מקור,
ודמעה יבשה בקצה המקור,
"סבא", היא לוחשת לי, "טעיתי, אתה יכול לסגור את הכפתור".

ציפור המכנסיים הקטנה | 1977​

מה איכפת לציפור » הוי בשר, בשר, בשר
לי הזכרת שיר אחר:
- סבתא, ספרי לי סבתא, ספרי לי סבתא, ספרי לי מה זה מנדט!
סבתא, ספרי לי סבתא, ספרי לי סבתא, ספרי לי מה זה מנדט.
- ילד, אתה טיפש, ילד, אתה טיפש, מה זה מנדט אי אפשר לדעת!
עורו אחים! עורו אחים בלב שמח!...

trilliane

Well-known member
מנהל
היי, תודה על האזכור, אבל להבא נא להימנע מהבאת טקסטים המוגנים בזכויות יוצרים.
(אפשר להסתפק בציטוט קטן (זה מותר בחוק) או לחפש את הטקסט ברשת באתר חוקי (למשל שירונט) ולקשר אליו.

אבח"י

Well-known member
היי, תודה על האזכור, אבל להבא נא להימנע מהבאת טקסטים המוגנים בזכויות יוצרים.
(אפשר להסתפק בציטוט קטן (זה מותר בחוק) או לחפש את הטקסט ברשת באתר חוקי (למשל שירונט) ולקשר אליו.
על מנת לחסוך עוגמת נפש לכולנו, העתקתי משירונט, ומחקתי את ההעתקה הקודמת. שלא נדע - אפילו קישור לאתר צריך לקבל אישור.

trilliane

Well-known member
מנהל

יש הרבה אפשרויות להיפגש מחוץ לבית ולפיכך הרבה דרכים לתאר אירוע/חגיגה/מסיבה/התכנסות תחת כיפת השמיים/בחוץ/מחוץ לבית/בחיק הטבע/באוויר הפתוח; ויש גם פיקניק כמובן. הואיל ולא התקבע צירוף מסוים, קשה לטעון ש"גנבו" משהו.
כל חיי, כשחברים או משפחה הזמינו לחגיגת יום הולדת בפארק על הדשא או בחצר הבית, מעולם לא קראו לה "מסיבת טבע".
"מסיבת טבע" היא אכן מסיבה של ממש ולא סתם אירוע/חגיגה ותמיד בחיק הטבע, ואלה מסיבות מסוג מסוים וזה השם שהוצמד להן וכיום הוא מתאר אותן. איני רואה בכך בעיה (לשונית), וכאמור, לא חסרות דרכים אחרות להימנע מהצירוף בהקשרים אחרים.

יש הרבה אפשרויות להיפגש מחוץ לבית ולפיכך הרבה דרכים לתאר אירוע/חגיגה/מסיבה/התכנסות תחת כיפת השמיים/בחוץ/מחוץ לבית/בחיק הטבע/באוויר הפתוח; ויש גם פיקניק כמובן. הואיל ולא התקבע צירוף מסוים, קשה לטעון ש"גנבו" משהו.
כל חיי, כשחברים או משפחה הזמינו לחגיגת יום הולדת בפארק על הדשא או בחצר הבית, מעולם לא קראו לה "מסיבת טבע".
"מסיבת טבע" היא אכן מסיבה של ממש ולא סתם אירוע/חגיגה ותמיד בחיק הטבע, ואלה מסיבות מסוג מסוים וזה השם שהוצמד להן וכיום הוא מתאר אותן. איני רואה בכך בעיה (לשונית), וכאמור, לא חסרות דרכים אחרות להימנע מהצירוף בהקשרים אחרים.
גנבו את המשמעות הישירה של המילים. עכשיו צריך להסתפק ב"הרבה דרכים אחרות לתאר אירוע/חגיגה/...".
ישבתי בחברת קרובי משפחה ילידי חו"ל והחלטתי "לבחון אותם": מה זה בעברית 'מסיבת טבע'?
- אולי מסיבה בחיק הטבע? - ניסה מישהו מהנוכחים.
- פיקניק! - אמר מישהו אחר.
- כן, בדיוק! - הסכים הראשון.
הצעירים יותר גיחכו.

trilliane

Well-known member
מנהל
גנבו את המשמעות הישירה של המילים. עכשיו צריך להסתפק ב"הרבה דרכים אחרות לתאר אירוע/חגיגה/...".
ישבתי בחברת קרובי משפחה ילידי חו"ל והחלטתי "לבחון אותם": מה זה בעברית 'מסיבת טבע'?
- אולי מסיבה בחיק הטבע? - ניסה מישהו מהנוכחים.
- פיקניק! - אמר מישהו אחר.
- כן, בדיוק! - הסכים הראשון.
הצעירים יותר גיחכו.
שוב, מעולם לא הייתה משמעות מסוימת לצירוף הזה ומעולם לא שמעתי אותו נאמר בהקשרים אחרים ולכן לא "גנבו" דבר. רוב האנשים לא באמת עושים מסיבה בטבע... ואם ממש מתחשק, די בהוספת מילה כמו "מסיבה בחיק הטבע" ונפתרה ה"בעיה" (הדמיונית). העובדה שאנשים מבוגרים (ומנותקים מאקטואליה, כנראה) שאינם בליינים לא יודעים למה הכוונה לא מעלה ולא מורידה. שאל אותם לכמה מסיבות בטבע הם הלכו בחייהם (מסיבה ממש בטבע ממש, לא פיקניק או חגיגת יום הולדת בפארק), ואז ספר לי אם באמת "גנבו" כאן משהו.

שוב, מעולם לא הייתה משמעות מסוימת לצירוף הזה ומעולם לא שמעתי אותו נאמר בהקשרים אחרים ולכן לא "גנבו" דבר. רוב האנשים לא באמת עושים מסיבה בטבע... ואם ממש מתחשק, די בהוספת מילה כמו "מסיבה בחיק הטבע" ונפתרה ה"בעיה" (הדמיונית). העובדה שאנשים מבוגרים (ומנותקים מאקטואליה, כנראה) שאינם בליינים לא יודעים למה הכוונה לא מעלה ולא מורידה. שאל אותם לכמה מסיבות בטבע הם הלכו בחייהם (מסיבה ממש בטבע ממש, לא פיקניק או חגיגת יום הולדת בפארק), ואז ספר לי אם באמת "גנבו" כאן משהו.
אני מסכים, שאנשים אינם מייחסים משמעות למשמעות הישירה של מילים (מתנצל על הטאוטולוגיה). הייתי לא אחת עד לויכוחים, בהם אנשים טענו בשצף קצף דבר והיפוכו, וזה ממש לא היה משנה! כי לא היתה מטרה לשכנע מישהו במשהו, אלא לתמוך בכל מחיר באחד הצדדים :-):

נראה לי שלא הסברתי היטב את כוונתי. לא התכוונתי לצירוף מילים מסוים כמטבע לשון, ככינוי מקובל בהקשר זה אחר, אלא למשמעות המילולית של המילים, למסר המקורי שלהן. השימוש הרווח בביטוי "מסיבת טבע" נראה לי פוגע בחובבי טבע, גם אם אינם מכנים את טיולי הטבע שלהם כ"מסיבות".

trilliane

Well-known member
מנהל
זו דרכה של שפה, כל שפה...
יש צירופים שמתקבעים והופכים לצירופים כבולים (או לכל הפחות קולוקציות) ומתייחדים למשמעות מסוימת גם אם מילולית הם יכולים לתאר עוד דברים.
לדוגמה הצירוף "גבינה לבנה" מתאר סוג מסוים של גבינה רכה למריחה, אף שיש הרבה גבינות אחרות שגם הן לבנות לא פחות.
"בגד גוף" הוא בגד בגזרה מסוימת המשמש לריקוד, התעמלות וכיו"ב, אף שכל הבגדים נלבשים על הגוף.
"חור שחור" הוא גרם שמימי מסיבי שמהירות הבריחה ממנו גבוהה ממהירות האור, אף שיש עוד הרבה חורים שהם שחורים...

וגם ברמת המילה יש לא פעם פערים בין התוכן המילולי למשמעות.
"צמחוני" אינו ניזון רק מצמחים, "טבעוני" לא חייב לאכול רק מהטבע, ויום אחד נתחוור לי בדיון צרכני שאם כתוב שהמוצר מכיל "עוף" אבל יש בו "הודו" זו הטעיה, כי (כך מתברר) "עוף" הוא שם קוד ל"תרנגולת" (רגילה בלבד) ותרנגול הודו כבר אינו בגדר "עוף"... 8-*

ובחזרה לענייננו, טיולים אינם מסיבות, ולכן הבעיה אינה ברורה לי.
אני מבינה שנעלבת(?) בשם חובבי הטבע באשר הם, אבל איני משוכנעת שהם פגועים כ"כ כפי שנדמה לך...

זו דרכה של שפה, כל שפה...
יש צירופים שמתקבעים והופכים לצירופים כבולים (או לכל הפחות קולוקציות) ומתייחדים למשמעות מסוימת גם אם מילולית הם יכולים לתאר עוד דברים.
לדוגמה הצירוף "גבינה לבנה" מתאר סוג מסוים של גבינה רכה למריחה, אף שיש הרבה גבינות אחרות שגם הן לבנות לא פחות.
"בגד גוף" הוא בגד בגזרה מסוימת המשמש לריקוד, התעמלות וכיו"ב, אף שכל הבגדים נלבשים על הגוף.
"חור שחור" הוא גרם שמימי מסיבי שמהירות הבריחה ממנו גבוהה ממהירות האור, אף שיש עוד הרבה חורים שהם שחורים...

וגם ברמת המילה יש לא פעם פערים בין התוכן המילולי למשמעות.
"צמחוני" אינו ניזון רק מצמחים, "טבעוני" לא חייב לאכול רק מהטבע, ויום אחד נתחוור לי בדיון צרכני שאם כתוב שהמוצר מכיל "עוף" אבל יש בו "הודו" זו הטעיה, כי (כך מתברר) "עוף" הוא שם קוד ל"תרנגולת" (רגילה בלבד) ותרנגול הודו כבר אינו בגדר "עוף"... 8-*

ובחזרה לענייננו, טיולים אינם מסיבות, ולכן הבעיה אינה ברורה לי.
אני מבינה שנעלבת(?) בשם חובבי הטבע באשר הם, אבל איני משוכנעת שהם פגועים כ"כ כפי שנדמה לך...
כל אחד, ו"מסיבת הטבע" שלו :) 20201130_111300.jpg 20201130_105738.jpg 20201130_105727.jpg 20201130_102306.jpg

תמונות יפות מאוד. ומחול לך שהבאת תמונות בפורום העוסק בענייני לשון, שכן פרחי הקחוון הנראים בהם עשויים גם מפרחים לשוניים (בנוסף לצינוריים). :)

תמונות יפות מאוד. ומחול לך שהבאת תמונות בפורום העוסק בענייני לשון, שכן פרחי הקחוון הנראים בהם עשויים גם מפרחים לשוניים (בנוסף לצינוריים). :)
תודה. זו חיננית, הדומה לקחוון. בנוגע לענייני לשון, אני מסכים שהמילה "מסיבה" לא כל כך מתאימה לפרחים. היא קטנה עליהם. מתאימה להם יותר המילה "חגיגה! חגיגת טבע!"

נוף-צלול

Active member
אם כבר בענייני לשון עסקינן, הן לחיננית והן לקחוון (כמו לסביון ולחמנית ולרבים המסובים בחגיגת משפחת המורכבים) תפרחות המורכבות מפרחים צינוריים קצרים ופרחי הקף לשוניים בולטים.

אם כבר בענייני לשון עסקינן, הן לחיננית והן לקחוון (כמו לסביון ולחמנית ולרבים המסובים בחגיגת משפחת המורכבים) תפרחות המורכבות מפרחים צינוריים קצרים ופרחי הקף לשוניים בולטים.
והפרחים הלשוניים בהיקף, המזכירים עטרה, העניקו לחרצית העטורה את שמה (ובהתאם, השם המדעי שלה לא נשמע טוב בימינו).

למעלה