ערוץ בהפרעה

מלבד זה, שהכתבה המקושרת ("משטרה בהפרעה", מהדורת השבת, ערוץ 13, 10 באפריל 2021) מערבת עובדה ודעה, ומציגה את המשמיצים והמעליבים כקורבנות תמימים ומסכנים, יש בה גם הסבר משפטי שגוי מפיה של העיתונאית מאשה אברבוך: “ לשון הרע זה לא יכול להיות אמירה כללית. היא צריכה להיות מופנית כלפי בן אדם ספציפי".
לא נכון. לשון הרע יכולה להיות גם באמירה כללית כלפי ציבור. אלא מאי?
בעוד שפרסום לשון הרע על אדם מסוים (או על אנשים מסוימים) או על תאגיד הוא עילה לתביעה אזרחית (אלא אם כן עומדת למפרסם הגנה מההגנות שבחוק, למשל: שהפרסום אמת ויש בו עניין ציבורי או שנעשה בתום לב בנסיבות מוגדרות), ואם הפרסום נעשה בכוונה לפגוע (לשני אנשים לפחות מלבד הנפגע ובהעדר הגנה כאמור), הוא גם עבירה פלילית, שעונשה עד שנת מאסר, וככזה הוא גם עילה לכתב אישום מטעם המדינה או לקובלנה פלילית (שהיא כתב אישום מיוחד, שרשאי אדם מן השורה להגיש לבית המשפט בגין עבירות מסוימות), לשון הרע על ציבור אינה יכולה להיות עילה לתביעה אזרחית או לקובלנה, אלא לכתב אישום בלבד, ונחוצה הסכמת היועץ המשפטי לממשלה כדי להגישו. זאת בהתאם לסעיף 4 לחוק איסור לשון הרע, הקובע:
"לשון הרע על חבר בני אדם או על ציבור כלשהו שאינם תאגיד, דינה כדין לשון הרע על תאגיד, אלא שאין בה עילה לתובענה אזרחית או לקובלנה, ולא יוגש כתב אישום בשל עבירה לפי סעיף זה אלא על ידי היועץ המשפטי לממשלה או בהסכמתו".

כתבה מאוד חשובה. ברור שכל מקרה צריך להבחן לגופו. אבל הערה כללית. כל מי שנתבע בלשון הרע וידו אינה משגת לממן את הוצאות ההגנה זכאי לפנות ללשכה לסיוע משפטי. ראו תקנות הסיוע המשפטי ס' 5. הכתבה עשתה שירות רע לציבור בכך שלא הציגה את האפשרות הזאת. מהכתבה מתקבל הרושם שאנשים עניים שידם אינה משגת נופלים טרף לשוטרים חמדנים- ולא זה המצב.

קלייטון.ש

Well-known member
נכנסתי לקישור, קראתי, ולא מצאתי את הדברים שהבאת כציטוט. גם חיפוש באינטרנט לא מעלה כל מופע של המשפט הזה (מלבד קישור להודעה שלך).
אם לא המצאת את הדברים ראוי שתספק סימון מדוייק למקום בו אפשר למצוא או לשמוע אותם.
בכתבה יש ציטוט אחר של העיתונאית: "התביעות נראות כמעט כולן אותו הדבר. הרבה מהן, לא עומדות בסטנדרט של לשון הרע. יש עשרות אנשים שנתבעו על אמירות כלליות". והוא גם שונה מהדברים שאתה הבאת וגם נכון, אפילו בגישה הדקדקנית שלך. השוטרים התובעים הגישו תביעות על אמירות כלליות נגד המשטרה או נגד המעורבים בהתרחשויות בסרטון כלשהו. השוטרים מגישים תביעות מטעם עצמם כבני אדם פרטיים.

אני ציינתי, שאני מקשר לכתבה "משטרה בהפרעה", מתוך מהדורת השבת של ערוץ 13, ואני איני אחראי לכך, שבאתר הוצמדה לכתבה ששודרה כתבה כתובה שאינה תואמת לה במדויק.
הקשב לכתבה המוקלטת (השעה את חוסם הפרסומות קודם) במקום להפריח האשמות סרק.

קבצים מצורפים

• משטרה בהפרעה 1.png
    משטרה בהפרעה 1.png
    KB 890.5 · צפיות: 6
  • משטרה בהפרעה 2.png
    משטרה בהפרעה 2.png
    KB 897.4 · צפיות: 6

קלייטון.ש

Well-known member
אני ציינתי, שאני מקשר לכתבה "משטרה בהפרעה", מתוך מהדורת השבת של ערוץ 13, ואני איני אחראי לכך, שבאתר הוצמדה לכתבה ששודרה כתבה כתובה שאינה תואמת לה במדויק.
הקשב לכתבה המוקלטת (השעה את חוסם הפרסומות קודם) במקום להפריח האשמות סרק.
אתה מוציא את הדברים מהקשרם באופן מכוער. הכתבת פותחת ואומרת "התביעות האלה", ויתר דבריה הם בהקשר "התביעות האלה". התביעות האלה לא עומדות בסטנדרט של לשון הרע, וזה לגמרי נכון.
אתה לוקח משפט אחד ומוציא אותו לגמרי מהקשרו ובונה על הסילוף הזה תאוריה שלמה.
בגוף הכתבה הובא ציטוט שהיה צריך להבהיר לך את הקשר הדברים.
הרבה מהתביעות האלה.png

shila777

Member
וזו לא לשון הרע?
לא מבינה מהיכן יש לאנישם עוז וחוצפה לכתוב כך.

למעלה