שאלה משפטית.

• פותח הנושא TIP.
  • פורסם בתאריך

TIP.

New member
שאלה משפטית.

אני נכנס לחנות ממכר של דבר מסויים ( אופנועים , גלידה ,כלי גתיבה) והחל וויכוח בני לבין בעל החנות או אחד מן המוכרים. האם הוא רשאי לסלק אותי משטחו הפרטי ? האם החנות נחשבת כשטח פרטי או שמא שטח ציבורי ? האם אין ביכולתו לסלק אותי וכל שנותר לו הוא לקרוא למשטרה ? סוגיה זו מענינת אותי ! - אשמח לקבל תושבה. טיפ

האם יש הבדל בין גלידה למכשירי

כתיבה בענין זה?. תמהתני. לאדם מותר לסלק אדם אחר שאינו רצוי מעל מקרקעין שבחזקתו. מותר לו להשתמש בכח סביר, ואם זה לא הולך להזמין משטרה..

r_yuvali

New member
כן אבל...

ככלל, זה נכון שיכול אדם לסלק אחר מעל מקרקעין שבהחזקתו, מכל סיבה. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם מקרקעין פרטיים הינם בעלי מאפיינים ציבוריים, ואז חלות על בעל אותם מקרקעין חובות מיוחדות. הדוגמא הבולטת ביותר הינה פסק און נ´ הבורסה ליהלומים, שם קבעו כי הבורסה היא גוף דו-מהותי, אשר חלים עליה כללי המשפט המנהלי והפרטי בצוותא (כאשר מבחינה משפטית פורמלית הבורסה ליהלומים היא גוף פרטי). כמו כן, הסוגיה התעוררה ביחס לאפליה בכניסה למועדונים (עוד קודם תחילת החוק החדש). הועלתה הטענה כי אין להפלות בכניסה למועדונים (בעיה הידועה כבעית הסלקטורים). בצורה דומה, ניתן לבחון מה גבולות הסמכות של בעל חנות פרטית. נניח בעל חנות עם מונופולין המגרש מחנותו בני אדם ממוצא מסוים? האם מותר לו לעשות זאת? ואפשר לחשוב על עוד דוגמאות ורעיונות...

דעה של הדיוט: לי נראה שברגע שהחנות

קיבלה ריוי לפתיחת עסק, אז למעשה הופקעה ממנה מבחינה מסויימת ההגדרה של "שטח פרטי" וחלה עליה הגדרהשל "מקום ציבורי". איך ומדוע? זה מצב שבו כאילו שבעל החנות הכריז שהוא מוותר על זכותו שיראו את החנות כשטח פרטי. דבר זה נראה לי נכון רק בשעות פתיחת החנות לציבור הרחב. כך ההגיון הלא משפטי שלי אומר לי.

igalgolan

New member
מחנות לקניון

ניתן לשאול את השאלה בצורה יותר מקיפה, האם מותר לבעלי הקניון לאסור כניסת אנשים לקניון? האם מותר להנהלת הקניון לאסור הפגנת יחיד (אין צורך ברשיון) ליד אחת החנויות בקניון? שאלות אלו ואחרות כבר עלו במדינות אחרות. בקנדה, למשל, בה נקבע שמעמד הקניון הוא כמו "כיכר השוק" שכן זהוא המקום בו הציבור מתאסף. בארה"ב בה מותר לבעלי הקניון לחסום כניסה ממי שעשוי בהתנהגותו לגרום לנזק, ובוודאי עוד רבים. אני מניח שפסיקה רלוונטית תהיה גם בארץ אם התרבות הקניונים. יגאל גולן

למעלה