שאלות:

איבדתי את הגרביים כשנחתי לקראת שבת, ונאלצתי לסדר כביסה בתחילת השבת כדי למצוא גרביים חדשים. האם זה נחשב שאני אנוס ואיך אפשר לכפר על זה? (אין לי סנדלים).
אם שכחתי להדליק את האורות מחוץ לחדר לקראת שבת, איך אקרא ערבית?
האם מי גבינה במיץ פירות נחשב חלבי?

asafeig

Member
1. זה לא נקרא אנוס. לכפר ע"י עשיית תשובה שהיא חרטה, וידוי וקבלה לעתיד.
2. תתפלל במקום שיש בו אור כגון במטבח או בסלון או בחדר המדרגות וכד'
3. מי גבינה במיץ פירות זה חלבי.

בערב עליי לצאת לחדר האוכל ולא אוכל לצאת יחף כי אני פוחד מנחשים ומחיות מזיקות, ואני גם פוחד להתחשמל ממכשירים. אני מניח שזה פיקוח נפש ולכן אני אנוס.
אם לא הדלקתי את האור בשום מקום בבית והתחיל הערב, אין לי מקום מואר להתפלל בו ולראות את התפילה.

asafeig

Member
פיקוח נפש זה לא כי אתה יכול לא לצאת....
אם לא ניתן להתפלל מחוץ לבית ובבית אין אור אז אל תתפלל, תקרא רק פסוק ראשון של קריאת שמע. להדליק את האור בודאי אסור.

בערב עליי לצאת לחדר האוכל ולא אוכל לצאת יחף כי אני פוחד מנחשים ומחיות מזיקות, ואני גם פוחד להתחשמל ממכשירים. אני מניח שזה פיקוח נפש ולכן אני אנוס.
אם לא הדלקתי את האור בשום מקום בבית והתחיל הערב, אין לי מקום מואר להתפלל בו ולראות את התפילה.
פיקוח נפש זה לא כי אתה יכול לא לצאת....
אם לא ניתן להתפלל מחוץ לבית ובבית אין אור אז אל תתפלל, תקרא רק פסוק ראשון של קריאת שמע. להדליק את האור בודאי אסור.
לא אוכל לא לצאת כי אני צריך ללכת לחדר האוכל כדי לאכול, אני לא מחזיק אוכל בדירה.

asafeig

Member
תפילה לא דוחה חילול שבת וגם אכילה לא דוחה חילול שבת. לכן זה לא פיקוח נפש.

אם אצום כל השבת זה יהרוס את השבת, להתענג ולשמוח בשבת זו מצווה. חוץ מזה אני לוקח תרופות ואם לא אלך למרפאה לקחת תרופות או לא אוכל ביחד עם התרופות, זה עלול להיות פיקוח נפש.

למעלה