התייעצות בקשר לתפילות:

אני מקיים את המנהג שאם לא קראתי תפילת העמידה אקרא אותה אחר כך פעמיים בתפילה הבאה. בערב אני עייף ואם צריך לקרוא בערב פעמיים תפילת העמידה ועוד ברכת המזון, זה מתיש אותי. אני קורא מהר ולא מצליח להתכוון. אולי זה פסיכולוגי וזו עצלות, אבל זה מרתיע אותי מלהתקרב לדת. בנוסף יש לי בעיות שינה ובעיות קימה קשות בבוקר, ולכן הרבה פעמים אני נאלץ לוותר על תפילת שחרית כי אני לא מספיק לקרוא אותה לפני שאלך לאכול ולעבוד. איך אפשר לפתור את זה ולקבל יותר כוח להתפלל כמו שצריך?

Harrington

Well-known member
מנהל
אני מקיים את המנהג שאם לא קראתי תפילת העמידה אקרא אותה אחר כך פעמיים בתפילה הבאה. בערב אני עייף ואם צריך לקרוא בערב פעמיים תפילת העמידה ועוד ברכת המזון, זה מתיש אותי. אני קורא מהר ולא מצליח להתכוון. אולי זה פסיכולוגי וזו עצלות, אבל זה מרתיע אותי מלהתקרב לדת. בנוסף יש לי בעיות שינה ובעיות קימה קשות בבוקר, ולכן הרבה פעמים אני נאלץ לוותר על תפילת שחרית כי אני לא מספיק לקרוא אותה לפני שאלך לאכול ולעבוד. איך אפשר לפתור את זה ולקבל יותר כוח להתפלל כמו שצריך?
מציע שתתרכז בתפילות שאתה מסוגל להן. נדמה לי -ואני לא פוסק הלכה*- שתפילה בכוונה חשובה יותר מכמות התפילות שאתה מצליח 'לקרוא'.
אגב הקושי להתפלל תפילת שחרית לפני העבודה ידוע ומתקיים דווקא בתקופה זו, שלאחר המעבר לשעון חורף, עקב השינוי בזמני התפילות. ר"ל, אל תרגיש רע עם עצמך. אתה לא היחיד עם הבעיה שתיארת ויש לה פתרונות הלכתיים.

* שים לב שבאתרים 'דתיים' רבים יש אפשרות לשאול שאלת רב ולקבל תשובה מוסמכת מפוסק הלכה. אפשר גם לבצע באתרים אלו חיפוש לשאלות קודמות, כאשר סביר להניח שאתה לא הראשון לשאול שאלה זו.

asafeig

Member
אם אין לך זמן להתפלל בבוקר תקרא ברכות התורה, פסוק ראשון של קריאת שמע ותבקש בקשה מה' בלשון שלך ויצאת ידי חובת תפילה.
עדיף שבערב תתפלל תפילה אחת בכוונה מאשר שתי תפילות עמידה במרוצה.

ai27

Well-known member
1. ברכת המזון הכי טוב לעשות על השולחן שבו אוכלים.

2. את העמידה השנייה לרוב עושים בזמן חזרת ש"צ, שאין בערב. הדרך שלך נשמעת קשה יותר מאשר לקום מוקדם

3. רבי נחמן המליץ למי שקשה לו עם התפילות לעשות בלילה תפילה בהתבודדות: ללכת למקום מבודד ולדבר בפשטות עם הקב"ה

ai27

Well-known member
האם לא תוכל להתפנות קצת יותר בשבילי?
לאיזה צורך?
אתה שם לב שבתכיפות גבוהה יותר, כבר לא מדובר על שיחה...
אני בוודאי חשוב לך וגם אתה חשוב לי.
לא ברור למה.
אני אפילו לא מכיר אותך
ובעבר גם הבהרת שזה מה שאתה רוצה

לאיזה צורך?
אתה שם לב שבתכיפות גבוהה יותר, כבר לא מדובר על שיחה...

לא ברור למה.
אני אפילו לא מכיר אותך
ובעבר גם הבהרת שזה מה שאתה רוצה
כשני ידידים שאהבו לשוחח בפרטי, אשמח לשמור אתך על קשר וירטואלי טוב. כתבת שאתה לא אוהב לדבר על תחביביך כי הם לא משתנים הרבה, ולכן התחלתי לשאול אותך בעניין על חיי המשפחה שלך עם הילדות ומה שהן לומדות בבית הספר.

ai27

Well-known member
כשני ידידים שאהבו לשוחח בפרטי, אשמח לשמור אתך על קשר וירטואלי טוב. כתבת שאתה לא אוהב לדבר על תחביביך כי הם לא משתנים הרבה,
הסברתי לך למה השאלות ששאלת לא מעודדות שיח אלא להפך.
זה לא אני - זה בני אנוש
ולכן התחלתי לשאול אותך בעניין על חיי המשפחה שלך עם הילדות ומה שהן לומדות בבית הספר.

אתה מבין שגם אלו לא דברים שמשתנים יותר מפעם בשבוע. ולא משתנות בכלל כשאין לימודים
ובכל זאת אתה מתעקש לשאול שאלות מיותרות, מספר פעמים בשבוע.

הסברתי לך למה השאלות ששאלת לא מעודדות שיח אלא להפך.
זה לא אני - זה בני אנוש

אתה מבין שגם אלו לא דברים שמשתנים יותר מפעם בשבוע. ולא משתנות בכלל כשאין לימודים
ובכל זאת אתה מתעקש לשאול שאלות מיותרות, מספר פעמים בשבוע.
אם יתחשק לי בזמן מסוים לדבר אתך, אני משער שלא תהיה לך התנגדות. אולי אספר לך לפעמים סיפורים מחיי כדי לעניין אותך. אם ישתנה משהו בחייך, ספר לי. פעם בשבוע בערך אשאל אותך אם השתנה. הרבה פעמים העיסוקים בתחום התחביב משתנים יותר מפעם לשבוע, כך אצלי ואצל עוד הרבה אנשים שהכרתי.

ai27

Well-known member
אם יתחשק לי בזמן מסוים לדבר אתך, אני משער שלא תהיה לך התנגדות. אולי אספר לך לפעמים סיפורים מחיי כדי לעניין אותך. אם ישתנה משהו בחייך, ספר לי. פעם בשבוע בערך אשאל אותך אם השתנה.
אתה יכול להגיד מה שתרצה, באיזו תדירות שתרצה,

הבעיה שאתה שואל שאלות כאלו ומצפה שאני אענה.

אתה יכול להגיד מה שתרצה, באיזו תדירות שתרצה,

הבעיה שאתה שואל שאלות כאלו ומצפה שאני אענה.
אשתדל לשאול פחות שאלות, אפשר הרבה פעמים גם לדבר בעזרת תחלופת סיפורים. חשוב לי לדבר על עניינים משמעותיים מחיי האדם ולא רק שיחות פשוטות. לכל היותר תגיד לי שאין חדש בקשר לשאלה ששאלתי. אני מבקש שאם אספר לך סיפורים תגיב איכשהו כמו בעזרת סיפור, התעניינות או הבעת דעה כדי שנוכל לשוחח.

אני מסכים שתפילה בכוונה יותר חשובה, אבל כיוון שאני מנסה למסד את הרוחניות החזקה שלי בדרך יציבה וברורה חשוב לי גם לקיים טקס מסודר. עכשיו אחרי שהייתה לי קורונה קלה אני לא נרדם בלילות, וגם בעבר הייתה בעיה כזאת ואני עייף בימים. איך אפשר למנוע שהעייפות ביום תקשה עליי להתפלל? לפעמים אני מצליח לצאת מהמיטה רק בצהריים. אני לא קורא את כל התפילה, אני חושב שזה מוגזם ויתיש אותי מדי. אני קורא שמע ועמידה של שחרית, עמידה של מנחה, שמע ועמידה של ערבית וכמובן שמע שעל המיטה.

Harrington

Well-known member
מנהל
אני מסכים שתפילה בכוונה יותר חשובה, אבל כיוון שאני מנסה למסד את הרוחניות החזקה שלי בדרך יציבה וברורה חשוב לי גם לקיים טקס מסודר. עכשיו אחרי שהייתה לי קורונה קלה אני לא נרדם בלילות, וגם בעבר הייתה בעיה כזאת ואני עייף בימים. איך אפשר למנוע שהעייפות ביום תקשה עליי להתפלל? לפעמים אני מצליח לצאת מהמיטה רק בצהריים. אני לא קורא את כל התפילה, אני חושב שזה מוגזם ויתיש אותי מדי. אני קורא שמע ועמידה של שחרית, עמידה של מנחה, שמע ועמידה של ערבית וכמובן שמע שעל המיטה.
נסה לקבוע לך שעות קבועות לתפילות השונות. כלומר לא 'כשאני מתעורר' או 'כשאני מתפנה', או 'רבע שעה לפני היציאה לעבודה' וכיו"ב, אלא 'שעה 08:00' וכדו'. זה יסייע לך לעמוד בכוונותיך גם בימים שקשה.

נסה לקבוע לך שעות קבועות לתפילות השונות. כלומר לא 'כשאני מתעורר' או 'כשאני מתפנה', או 'רבע שעה לפני היציאה לעבודה' וכיו"ב, אלא 'שעה 08:00' וכדו'. זה יסייע לך לעמוד בכוונותיך גם בימים שקשה.
בשמונה אני בדרך כלל עוד במיטה או שאני מצליח לקום ואז ממהר לארוחת בוקר והולך לעבודה שמתחילה בשמונה. בעבודה אני לא רוצה להתפלל, גם כי אני לא יודע איפה המזרח וגם כי אני פוחד לאבד את הסידור כי אני נוטה לאבד ולשכוח. מנחה אני בדרך כלל קורא כשנוח לי בצהריים, בסביבות אחת או שתיים.

Harrington

Well-known member
מנהל
בשמונה אני בדרך כלל עוד במיטה או שאני מצליח לקום ואז ממהר לארוחת בוקר והולך לעבודה שמתחילה בשמונה. בעבודה אני לא רוצה להתפלל, גם כי אני לא יודע איפה המזרח וגם כי אני פוחד לאבד את הסידור כי אני נוטה לאבד ולשכוח.
סתם זרקתי כדוגמה את השעה 8. אתה יודע באיזה שעות אתה יכול להתמודד הכי טוב ומה הכי מתאים לך מבחינת שינה, עבודה, סעודות וכדו'. התכוונתי שבהתאם ללו"ז שאתה מכיר של עצמך, תקבע עכשיו את השעות שנראות לך הכי מתאימות ומאותו רגע ואילך, תנסה לעמוד באותן שעות בין אם זה נוח ובין אם לאו.

קביעת מועדים קבועים לעניות דעתי תסייע לך לעמוד בכוונותיך הטובות ולהתפלל את התפילות בכוונה, לעתים יותר בקלות ולעתים פחות, יותר מאשר אם תשאיר את זמני התפילות ליד המקרה והנוחות של כל יום ויום.

זה לא יפתור את הבעיה העקרונית שאני לא מספיק להתפלל בבוקר כי אני לא קם או כי אני ממהר לעבודה. אמרו לי ונראה הגיוני שתפילת שחרית צריך לקרוא בבוקר.

למעלה