טל, שלום

soundthealarm

New member
טל, שלום

השאלה שלי לא ממש נוגעת לזה שאני הומו אבל ננסה אולי יהיו לך אינפוטים שיעזרו, אז קצת רקע אני בן 26 בארון (עמוק בארון), אני סטודנט, אבחנתי את עצמי כסובל מדיכאון בעמצאות האינטרנט (כן, כן אני יודע שזה לא ממש אמין, אבל בכל זאת יש לי 8 מאפיינים מהרשימה של ה DSM וכתוב שחמישה זה המדד המקובל לאבחון דיכאון) זה כבר שנים שאני מסתובב אם התחושות האלה והצלחתי להתמודד עם זה לבד, אבל לאחרונה קצת נמאס לי מזה, ואני גם חווה ירידה קשה באנרגיה ובמוטיבציה לבצע פעולות יומיומיות (עבודות, ניקוי החדר, בישול...), דבר שפוגע לי בלימודים וזה ממש קשה לי כי אני מאוד אוהב את מה שאני לומד, ואני לא מצליח להיות מרוצה משום דבר שאני עושה למרות ביקורות מצוינות על העבודות שלי. עכשיו השאלה אם ללכת לפסיכולוג היא קצת בעייתית כי אין לי ממש אמצעים לשלם ובכלל מטיפולים שעברתי כילד, לא ממש נשאר לי רושם חיובי על החוויה של הטיפול. ואם אני הולך לטיפול אז האם כן כדי לי לנסות לטפל בזה מהזווית של הנטייה המינית, מה שמצמצם ומקשה על מציאת פסיכולוג מתאים. תודה אני יודע שיצא קצת מבולבל, אם את צריכה הבהרות אני אנסה...

אבחון עצמי של דכאון והתלבטות בפניה לטיפול

הי, גם אם אבחון עצמי לא בהכרח אמין לגלות שסובלים ברמת אבחנה קלינית ממצב מסוים, ודאי שאבחון עצמי מאד מאד אמין בלגלות שסובלים/לא מרוצים מהקיים, שזה בעצם מה שמשנה כשבאים לשקול האם רוצים לטפל בכך. יש מצב בו צריך לפעול מידית בדכאון וזה כשיש סכנת אובדנות, שהיא הרי גם אחד הסימפטומים של דכאון, האם זה המצב? (במידה וכן- לקבוע תור לפסיכיאטר פרטי/דרך הקופה, ואם זה דחוף מכך אפשר גם לקחת בכל רגע נתון מונית ולהתפנות למיון, כל מיון, של בית חולים). במידה ולא הייתי מציעה לבחון כמה חזיתות: א. במקביל לנפשי - רפואי - ירידה באנרגיה ובמוטיבציה יכולה להיות לא רק מדכאון אלא משלל מצבים רפואיים למשל אנמיה, מחסור בויטמינים מסוימים, הפרעות שינה, תרופות מסוימות- מומלץ לגשת לרופא המשפחה להתלונן על עיפות/ירידה באנרגיה וכו' ולבקש בדיקות דם בהתאם, וגם להתחיל בהליך להפניה למעבדת שינה (לא משנה כמות שעות השינה כמו שמשנה האיכות - אם יש תנועות רגלים לא רצוניות, אם יש התעוררויות לא מודעות והאיכות נפגעת לא רק שיש ירידה ברמת האנרגיה ויכולת התפקוד יש גם עליה בדכאון וחרדה). ב. להגיע לבירור האם מדובר בדכאון ברמה הקלינית אצל רופא (אפשר אצל רופא משפחה מומחה, אפשר אצל פסיכיאטר) - הרי דכאון ברמה הקלינית הוא לא רק 'מצב נפשי' אלא גם מחלה. העלות היא חינם אצל רופא משפחה מומחה, וכ25 ש"ח לרבעון אצל פסיכיאטר של הקופה. ג. צמצום השיקול של העלות בפניה לטיפול - יש חינם במרפאות הציבוריות לבריאות הנפש (חלקן שמעתי שהן פרינדליות ביותר, למשל התחנה ברחוב הארבעה), יש בעלות מסובסדת דרך אוניברסיטאות/דרך קופת חולים, ויש בהחלט מטפלים/ות שיש להם כמה מקומות מוזלים על בסיס מצב כלכלי. כמה מילים על החוויה של הטיפול- טיפול זה לא גוש אחיד, הרי בטיפול יש אותך, את המטפל/ת ואת הגישה, בנוגע לגישה יש הרי כמה אסכולות, וגם בתוך כל אסכולה זה מאד תלוי באדם שמטפל. ואל תשכח אותך - החוויה כילד (לא ציינת על איזה רקע הופנית) שהוכרח ללכת יכולה להיות שונה לחלוטין כשאתה בגיל אחר, מצב חיים אחר, ורמת שליטה שונה לגמרי על מאפייני הטיפול. בנוגע להאם לפנות מהזוית של הנטיה המינית - ציינת מספר דברים שמפריעים לך, ואמרת שזה לא נוגע להיותך הומו, אז זו לא הזוית העיקרית לפי דבריך שנראה שלפיה צריך לגשת, כן הייתי מציעה במידת האפשר בכפוף למגבלות של מיקום ועלות מטפל/ת גיי פרינדלי כדי לשמור את האופציה פתוחה.

soundthealarm

New member
תודה טל

קודם כל, באמת תודה, אני אבדוק את האופציות שהצאת ואחליט על הכיוון, אני לא אובדני ואף פעם לא שקלתי את הכיוון הזה, אז הסרי דאגה מליבך. בעיות שינה יש לי מאז שאני זוכר את עצמי, אבל הן תמיד הגיעו מזה שלא יכולתי להרדם בגלל שאני חושב יותר מדי :), וישן פחות מידי, אבל לא הרגשתי שזה נהיה יותר גרוע בזמן האחרון, רק העייפות עלתה (אולי אני סתם מזדקן), אבל אני אנסה לראות אולי שם באמת נעוצה הבעיה בכל זאת. אם תהיה התקדמות אני אשתף אותך. ושוב תודה

מחשבות ואי שינה

הי, מדבריך נראה שיש אצלך קשר בין מחשבות ואי שינה, אבל אני ממליצה בחום לבצע בירור בנוגע לכיוון הקשר, אתה הצגת כיוון אחד שהוא בהחלט אפשרי (מחשבות -> העדר שינה) אך כששניהם מתקיימים יתכן גם הכיוון ההפוך ולא תמיד ברור מה קדם למה (אם לא מצליחים להרדם למשל ושוכבים עיפים אך ערים, ודאי שהמחשבות נודדות). בהקשר זה אני אביא דוגמה מתחום קצת אחר - די מזמן יצא לי לבקר במעבדת שינה, והיו שם לא מעט אנשים שחשבו במשך שנים שיש להם בעיה אורולוגית (מה הפלא שאני לא ישן טוב? אני מתעורר כמה פעמים לשירותים בלילה) והתברר שהכיוון הפוך (כשהשינה לא רציפה ויש התעוררויות זעירות חלקן גם לא בהכרח מורגשות מרגישים את הלחץ בשלפוחית השתן בניגוד לאדם שישן ברצף). בקיצור שווה לבדוק את שני הכיוונים. אתה מוזמן בחום לעדכן

למעלה