יש משהו שמטריף אותי, אולי תוכלו לעזור

tikva13

New member
יש משהו שמטריף אותי, אולי תוכלו לעזור

שלום! לא בטוח שזה פורום הנכון, אבל אנסה בכל זאת לאבא שלי ואחי במיוחד יש להם כל מני הרגלים ואמונות תפלות. אני חי עם זה יותר מ-20 שנים ואני חייב להודות שזה מטריף אותי, זה מפריע לי עד כדי כך זאני נמנע מלדבר עם אח שלי בזמן שהוא מדליק אור הוא סוגר עניים, הוא חייב לחזור באותה דרך שהגיע עד לשם, אם למשל הוא מתרגל לכורסה מסויימת בסלון הוא ישב רק עליו ולא ישב במקום אחר אפילו אם הכורסה הזאת כבר תפוסה, אם הוא פתאום מתרגל לגעת באוזן, אז הוא לא מפסיק עם הרגל כזה חודשים וכל מני דברים כאלה. לא שהוא לא בסדר או משהו, אבל כמעט בכל ההתנהגות שלו יש סוג מסויים של הרגל אני מניח כמעט שלכל אחד יש כאלה, לי אישית אין לי שום הרגלים גם אבא שלי- אם פתאום הוא נגע במשהו אז הוא חייב לגעת בזה עוד פעם ושטויות כאלה. אני בטוח אחרים אפילו לא מבחינים בזה עכשיו הבעיה: הבעיה לא הם, אלא אני, זה מוציא אותי מהדעת, אם אחי מתחיל לדבר איתי אני משתדל לסיים לדבר איתו כמה שיותר מהר ולצאת לחדר שני. איך אני יכול להתגבר על זה? הרי הם לא ישתנו ויוצא כאילו אני לא בסדר ואין לי סבלנות לדבר איתם או משהו אני מקווה שהבנתם את הבעיה שלי

אהלן,

מה שאתה מתאר בנוגע לאחיך ולאביך נשמע כמו סימפטום של OCD, סוג של הפרעת חרדה בה כדי להתמודד עם החרדה המציפה מבצעים "טקסים" (סוג של פעולה חוזרת) שעוזרת לחרדה באופן זמני. ההבדל בין זה לבין אמונות תפלות זה עוצמת ההשפעה וגם התוכן - אמונות תפלות משותפות לאנשים רבים כמו סולם, להקיש בעץ, מראה נשברת, לעומת כאן שמדובר בכל מיני טקסים אישיים. יש פורום OCD גם כאן בתפוז (מספרו 15). כך שאם להם זה מפריע יש אבחון וטיפול. ובחזרה לשאלה שלך - זה אכן עשוי מאד להעיק על הסביבה כי הטקסים נוקשים מאד, נראים מוזרים (כי זה לא כמו אמונה תפלה רגילה מבחינת תוכן מקובל וכמות הפעמים) ויש השלכות של הצפה בחרדה אם הם לא מתבצעים ומכאן השקעת אנרגיה רבה בביצוע שלהם בכל זאת, התחושה היא של חרדה ונוקשות. איך אתה יכול להתמודד - אפשר לנסות להזכיר לעצמך ברגעים הקשים שזה לא בשליטתם, גורם גם להם מצוקה רבה, וזה בעצם סוג של מחלה. אפשר להציע להם לפנות לאבחון, למרבה הצער חסר מאד ידע בציבור הרחב בנוגע לOCD, שיש דבר כזה ויש טיפול ולא חייבים לסבול אם זה לא 'שגעון קטן' אלא מגיע לכדי אסופת שגעונות שמשגעת את האדם ובעקיפין גם את סביבתו. אפשר לשתף אותם בסיבה שאתה מרגיש קוצר רוח ולספר שאתה משתדל להתגבר על זה. ואפשר באמת להשתדל ברגעים שמקשים במיוחד להסיח את דעתך (למשל לחשוב או להביט על משהו אחר בזמן שאחיך מבצע את הטקס) או לתפוס באופן זמני מרחק

דעתי הפשוטה....

החיים כולם הם הרגלים,אתה רגיל לקום בבוקר בשעה מסויימת,אתה רגיל לצאת למקום מסויים ביום הזה בשעה הזאת,הכל זה הרגלים...וכשפתאום אתה לא עומד בהרגל שלך אז זה מרגיש לך מוזר ושמשהו חסר...ככה זה....הוא התרגל... אתה צריך להבין אותם ולהיות סובלני... לגבי אבא שלך לא נראה לי שזה הרגל,זה סתם דחף כזה...לא יודעת...היה את זה לאחותי הקטנה...

למעלה