פאולוס ויוסטס

סקיפי

New member
פאולוס ויוסטס

אצרף את דעתי מאוחר יותר, אבל אני חושבת שזה יכול להיות פתח מעניין לדיון. יש מקום להשוואה? מה דעתכם?

ToryMaster

New member
אני יודעת שהיה אפיפיור כזה

אבל לדעתי היה בחור כזה בברית החדשה [אחד השליחים אולי?] ואליו הדס מתייחסת.

כן, עכשיו אני נזכרת

הוא היה בשיעורי היסטוריה שלי שנה שעברה
.

סקיפי

New member
ודעתי

פאולוס, בתחילת דרכו, רדף את הנוצרים. במסע שערך לדמשק כדי לפעול נגד הנוצרים היתה לו, ככל הנראה, התגלות, והוא התחיל להאמין בישו. ישו נגלה אליו שלוש פעמים; ובסופו של דבר, פאולוס הפ]ך לתומך חשוב שלו. מוכר? יוסטס רודף בהתחלה את ילדי פיוונסי ומציק להם. הסיפור כולו מתרחש ב"מסע"; אסלן מקלף מיוסטס את העור שלוש פעמים... אני חושבת שאם אנחנו מתייחסים למגמתיות של לואיס, אפשר בהחלט להגיד שהמסע בדורך השחר הוא סיפור ההתגלות והאמונה של יוסטס, והוא המרכזי כאן. מסכימים?

יוסטס מבוסס על לואיס עצמו!

לואיס, לפני שהוא הושפע מטולקין, היה אתיאיסט מוחלט ונהנה מאוד ללעוג לאנשים שהאמינו באלוהים ובבן שלו, ישו (אל תדאגו, אני יהודיה כשרה ולא מאמינה). וכשהוא היה ילד והלך ללמוד בפנימיה, הוא כתב לאבא שלו כמה הילדים שלומדים שם לא ברמה שלו. על זה הוא ביסס את יוסטס, וההנאה שלו ללעוג לילדי פיוונסי על אמונתם בארץ נרניה, ואחר-כך לקטר על איזה אנשים פרימיטבים נמצאים על דורך-השחר.

סקיפי

New member
יכול להיות

מאידך, יכול מאוד להיות שלואיס מצא את ההקבלה לפאולוס בעצמו. אני מנסה לערוך השוואה בגלל כל מיני נקודות עלילתיות, לאו דווקא בהתפתחות של הדמות: הנקודה של המסע, הרדיפות בהתחלה, ומעל הכל - הסצנה של קילוף העור, שאני חושבת שמספר הפעמים בה סמלי מאוד.

ToryMaster

New member
זה נשמע לי נכון

מצד שני, הסיפור הבסיסי של פאולוס הוא ארכיטיפ לסיפורי ההתגלות והאמונה, לכן זה שזה מושתת על הסיפור הזה, יכול ללכת יד ביד עם ההשערה שזה מושתת על הסיפור של לואיס.

עכשיו כשהבנתי, הגיע הזמן לחפירה

שלמעשה משלבת את התשובות של כולם
. פאולוס מתרסוס (במקור, שאול התרסי) או פאולוס השליח, נחשב בנצרות כשליחו החשוב ביותר של ישו, וכדמות החשובה ביותר בהתפתחותה, מלבד ישו עצמו. בשל השפעתו העצומה על התפתחות התאולוגיה הנוצרית, ועל התרחקותה מהדת היהודית, יש אף המכנים אותו בשם "מייסד הנצרות". פאולוס היה בצעירותו יהודי פרושי-הלניסטי ונולד בעיר תרסוס שבאסיה הקטנה (כיום בתורכיה). פאולוס נחשב כקדוש בנצרות הקתולית ובנצרות האורתודקסית. פאולוס עשה הרבה על מנת לקדם את הנצרות בין הגויים, ונחשב לאחד מיוצריה של הדוקטרינה הנוצרית המוקדמת. איגרותיו מהוות חלק חשוב מן הברית החדשה. יש שטוענים, כי הוא זה שהפך את הנצרות מזרם של היהדות לדת חדשה, ובעיקר לאחר שביטל את החובה בקיום המצוות המעשיות. בשל הכתבים שלו וההשפעה שלו שאינה מוטלת בספק על ההתפתחות של הנצרות, חוקרים רבים רואים בו את מייסד הנצרות, משום ששינה את הגותו של ישו ומשום שהוסיף דוקטרינות חשובות חדשות. אולם, דעה זו שנויה במחלוקת. חוקרים נוצרים רבים אומרים כי לא שונתה כל הגות, וכי פאולוס הרחיב והעמיק את ההתגלות של ישו בהרמוניה מוחלטת עם דבריו. אז בקיצור: פאולוס נולד יהודי שבתחילת דרכו רדף את הנוצרים [ע"פ סקיפי, קישור מצורף למטה], נסע לדמשק והייתה לו התגלות- ישו נגלה אליו שלוש פעמים; ופתאום הפך לנוצרי מאמין המפיץ את תורתו של ישו.
יוסטס:
יוסטס בהתחלה מתואר לנו כילד שלועג לילדי פיוונסי כשהם מדברים על נרניה, לומד בבית-ספר מעורב של בנים ובנות בו לא מכים את התלמידים כעונש (זכרו את דעתו של לואיס על בתי-ספר מעורבים! כל מי שלמד בבתי-ספר מעורבים בספרי נרניה, שזה יוסטס וג'יל, מתוארים בהתחלה כילדים מופרעים, יהירים ושחצנים עד שהם מגיעים לנרניה ופוגשים את אסלן, והופכים לאנשים טובים. זכרו גם את הילדים שרצו להרביץ לג'יל וליוסטס ב"כס הכסף"- רעים בהתחלה, פוגשים את אסלן ובורחים על נפשם), מזלזל המציק לריפיצ'יפ (וגם לכספיאן אם זכרוני אינו מטעה אותי) וכפוי טובה (נתנו לו מים- והוא המשיך להיות מגעיל; ריפאו אותו, והוא המשיך להיות מגעיל)- עד שהוא הופך לדרקון! פתאום יוסטס מבין כמה מגעיל הוא היה, והופך להיות אדם טוב לב. אז אסלן בא, סולח, ומקלף אותו 3 פעמים (כמס' ההתגלויות של ישו לפאולוס).
לואיס ויוסטס:
עוד תיאוריה אומרת כי יוסטס מבוסס על סי אס לואיס עצמו: לפני שיוסטס פגש את ג'.ר.ר טולקין הוא היה אתאיסט אשר לעג לנצרות, וכשהיה ילד ולמד בפנימייה כתב לאביו כמה הילדים שלומדים איתו הרבה מתחת לרמתו [קרדיט לנסיכת נרניה, לינק למטה] בקיצור: לסופר יש חיבה גדולה ליוסטס, מה שלא מפתיע מפני שיוסטס מזכיר את לואיס עצמו: ילד סקפטי ואינטלקטואל אשר נהנה בעבר להציק לאנשים בגלל האמונות שלהם, אך הופך למאמין עקב משבר אישי גדול. הניסיון של יוסטס הופך אותו לאדם טוב יותר, וננכנס למעגל "החברים של נרניה".
.

ToryMaster

New member
אני אהיה קטנונית

C וS הם לא שמות, אלו אותיות ראשונות של שם, אז זה "ס' ק'" ולא "סי אס". [הייתי חייבת, סליחה].

למעלה