פרוייקט ביחד

פרוייקט ביחד

לכל החכמים שקיבלתי במתנה מפורום פגאניזם וכאלה... התחלתי לעבוד על האתר runim.com, שיהיה, כמובן, בעברית. המטרה שלי היא להביא את הרונים - כולל היסטוריה שקשורה ישירות אליהם, פירושים ושימוש בתחום ההילינג. נראה לי שיש פה חבר'ה שמבינים הרבה יותר ממני בנורדית, לדוגמה, וגם בפאגאניזם וכו'. אם בא לכם לקחת חלק בפרוייקט הזה, ונגיד אתם רוצים להוסיף חומרים בתחומים של פגאניזם (שיהיו קשורים, אפילו באופן קלוש, לרונים), ובטח נורדית וכו' - אשמח מאוד לעבוד ביחד איתכם על הפרוייקט הזה. צרו איתי קשר.

Heathen Dawn

New member
../images/Emo45.gif אני יכול לעזור ב-:

א. היבטים טכניים: קידוד האתר (רצוי שיהיה ביוניקוד), גופנים לתצוגת הרונות בדפדפן, הכנת תמונות של טקסטים ברונות וכו'. ב. היבטים לשוניים: בלשנות גרמאנית (נורדית, גותית, אנגלית עתיקה, גרמנית עילית עתיקה). ᛖᚲ ᚺᚨᚷᚢᛊᛏᚨᛞᚨᛉ ᚺᛚᚨᚨᛁᚹᛁᛞᛟ ᛗᚨᚷᚢ ᛗᛁᚾ

Eldad S

New member
איך אפשר לקרוא (כלומר, להציג)

את כל הריבועים הריקים בשורה השלישית של הודעתך? (אני מניח ש"חגגת" שם עם הרונות
)

Heathen Dawn

New member
לקרוא רונות בדפדפן

אכן רונות.
זהו, שלא בתפוז, אי אפשר. הבעיה היא גופנים. בעל אתר שרוצה להציג את הרונות ביוניקוד צריך לעשות שני דברים: א. לתת קישור לגופן יוניקוד שמכיל את הרונות. כמו: http://home.att.net/~jameskass/code2000_page.htm ב. לכתוב בגיליון הסגנון (CSS) של האתר הוראה להצגת הגופן: .runic { font-family: Code2000, Caslon; } ואז, סביב כל טקסט ברונות, להחיל את ההוראה: <span class="runic">text in runes</span> יכול בעל האתר להחליט שהרבה יותר טוב להשתמש בתמונות (PNG וכו') וזהו זה. אבל לתמונות יש חסרונות משלהן, כמו קושי התחזוקה (לתקן שגיאות ודברים כאלה). היו ברוכים. HD

Eldad S

New member
בן-אדם,

נשמע שאתה מקצוען אמיתי! כל הכבוד. טוב, בשלב זה אני לא מתכוון להתקין תמיכה לרונות בדפדפן שלי, אבל אמשיך להתעמק בנושא באתרים שניתן לראות בהם את הרונות בצורה קלה ופשוטה. תודה על הקישור!

Heathen Dawn

New member
פששש תודה ../images/Emo13.gif

טוב, זה מה שקורה כשאתה מתעסק בשאלת הצגת התווים במחשבים למעלה מעשור ... החל מ-1993, כשלא הבנתי למה מעבד התמלילים דגש מציג את התו þ כמו שצריך ואילו מערכת ההפעלה חלונות 3.11 לא. בסוף הבנתי שזה בגלל שדגש עבד על יוניקוד בעוד שחלונות 3.11 תקועה עדיין בדף-קוד בעל 256 תווים בלבד. אחר כך עוד היה לי המאבק עם העברית הוויזואלית באינטרנט ... סיפור מהתחת. אבל עכשיו הימים הקשים והפרימיטיביים מאחורינו. כולם משתמשים ביוניקוד.

Eldad S

New member
../images/Emo32.gif מעניין מאוד,

תודה רבה. ואני ניסיתי לשכנע את אנשי "דגש" שיעלו גם את התווים המיוחדים באספרנטו לתוכנה שלהם. עבדתי על מחשב כשעוד לא הייתה אפשרות להפיק את התווים המיוחדים של אספרנטו בהקלדה רגילה, ועסקתי בתכנות בתוך שפת התכנות של מעבד התמלילים (זה עדיין לא היה וורד) כדי להשתמש בתו ה-Backspace כדי לחזור אחורה ולצייר מעל כמה מן האותיות את הסימן "^" וכו'. היו זמנים :) אח"כ יצא לי לעבוד עם תוכנה בשם Nota Bene, שסיפקה תמיכה גם לתווים המיוחדים בשפות שונות (שוב, זה היה לפני עידן הוורד). אני חושב שעדיין יש לא מעט בעיות עם ההצגה של העברית, עוד אי אפשר לשקוט על השמרים...

רונים הם

אותיות ממוצא נורדי, שהממצאים מראים עליהם בפעם הראשונה במאה הראשונה לספירה (לכן אפשר להניח שהם היו בשימוש עוד אפילו לפני), ששימשו לתקשורת, לחיזוי, לריפוי, ולמאגיה לבנה.

RainBird

New member
אני מוחה על השימוש במושג "מאגיה לבנה". וזה לאו דווקא נכון אגב.

למה

אתה מוחה על השימוש במושג? נראה לי שהוא יחסית נאמן לשימוש שעושים ברונים פרט לחיזוי... איזה מושג אתה מעדיף?

Envenom

New member
אני חושב..

שארדן נכבדי מתנגד עקרונית לחלוקה של מאגיה לצבעים.. חוץ מזה שאפשר להשתמש ברונות גם למאגיה "שחורה"

מבינה את ההתנגדות

אתה צודק, בחרתי להתעלם מזה. אני לא מתעסקת במאגיה שחורה. וכאילו במקום להבהיר שאפשר אבל לא בבית ספרי, בחרתי כאילו לא כל כך במודע שלא לציין את זה. וזו טעות. בכל אופן, יש שם אחר שכולל קמעות, וטקסים אישיים, אבל לא כולל קללות ולא כולל פולחנים וכו'?

Envenom

New member
"העצמה אישית"?...

אני לא בקיא במיוחד בטרמינולוגיה של הענין, אז אני לא לגמרי בטוח. אבל אם כבר הלכנו על צבעים- קמעות וטקסיים אישיים (כמו קמעות לשפע, לאהבה, וכד') הם יותר בכיוון של מאגיה אפורה

Heathen Dawn

New member
העניין הוא ש...

...המאגיה עצמה לא חיובית או שלילית, אלא השימוש שאנשים עושים בה חיובי או שלילי. והמושגים "חיובי" ו-"שלילי" אין להם קיום חוץ מאשר בקרב בני אדם, שהרי בטבע אין חיובי או שלילי - שתי מילים אלה מציינות שיפוטים של בני אדם. אפשר עוד להתווכח על השימוש במונח "מאגיה לבנה" כקיצור למונח "מאגיה בשימוש לטובה בלבד", אבל אין ויכוח שהמאגיה עצמה לא "לבנה" או "שחורה". או, בכל אופן, אין ויכוח בעניין הזה אצל בני דתות הטבע (פגאנים וכו'), שמהם, אחרי ככלות הכל, הגיעו אלינו הרונות. החלת השקפת העולם הדואליסטית על השימושים המאגיים של הרונות היא כמו ניסיון לדבר על קארמה וסמסארה בעת פירוש פסוקים מהקוראן. היו ברוכים. HD

Heathen Dawn

New member
אם אשתמש בדוגמה של ארדן

קללה כמו דקירת סכין. שימוש בסכין כדי לדקור מישהו במקום לחתוך שניצל, שימוש במאגיה כדי להזיק למישהו במקום להיטיב. הרע הוא הדוקר והמקלל, לא הסכין והמאגיה - ואפילו כאן יש מקומות שזה טוב (לדקור את אוסאמה בן לאדן, לקלל את המנהל שמלין את שכר עובדיו בעודו לוקח לעצמו משכורת שמנה). היו ברוכים. HD

יש לי בעיה קשה עם דעתך

הדבר הראשון שאני רוצה להגיד, זה שלחשוב שזה טוב לדקור את אוסמה בן לאדן זה בדיוק להיות במקום שלו. קריון היה זה שאמר - וחבר טוב שלי הפנה את תשומת ליבי לזה ועל זה אני מודה לו - כשנבין שהיטלר הלך לגן עדן, נבין איך אלוהים חושב. אולי כל אחד עושה את התפקיד שלו, ואולי להחליט מי ראוי לעונש זה לקחת על עצמינו שיפוט שהוא לא שלנו לקחת. כמטפלת, אני יכולה להגיד בגאווה גדולה ואחרי עבודה גדולה, שקשה לי לדמיין את האדם שאני לא אוכל להביא את עצמי למקום שאני רוצה להגיש לו עזרה. אני מאמינה שכל אחד עושה את מה שמוטל עליו. אולי גם אני הייתי פעם רוצחת? מה אני יודעת? אולי התכנית הקוסמית הרחבה היתה צריכה את המעשים הרעים של בן לאדן כמו שהיא צריכה את המעשים הטובים של לא-יודעת-מי? ז'תומרת - מי זה רע? מה זה טוב? אני מציעה בכלל למחוק את המילים האלה מהארסנל שלנו... זה כבר מרמז על איזו איכות אלוהית-מוציאה לפועלית שאנחנו מנכסים לעצמינו בלי סיבה שנראית לי מספיק טובה. אגב' חלילה וחלילה, אני רק מזכירה את זה לעצמי, לא מתנפלת פה בכלל על אף אחד. זאת הדרך שאני בוחרת ללכת בה ועדיין מדשדשת איפהשהוא לא קרוב לסופה... ככה זה כשבוחרים בדרך של התפתחות רוחנית
אבחנה יפה היא שלא הכלי הוא בעל הכוונה אלא היד שמחזיקה אותו, אבל אני שואלת שוב - מה קורה עם הדוקר ומה קורה עם הנדקר, מבחינה קארמטית, או קוסמית - כלומר, למה שזה יצליח לי כשאני רוצה משהו שהוא מחוץ לתכנית הגדולה? אם אני הורגת מישהו במלחמה, זה מבחינתי סיכון שהוא לקח על עצמו. נניח. אבל באמת, אם אני מאחלת לאקס שלי שבחיים לא ימצא אהבה חוץ ממני - מה עם זה? האם זו לא התערבות שאני בכלל לא יכולה לעשות?

Heathen Dawn

New member
אני לא עוסק בשאלת הגמול

לא בתאודיציה (צידוק הדין של האל), לא בתורת הגמול, לא בחיים שלאחר המוות, לא בשאלות מוסר או בכל דבר כזה. מילים כל כך רבות נשפכו על הנושאים האלה בלי שיצא מזה שום דבר. אני ריאליסט ואני מקבל את העולם כמו שהוא ומטפל בכל מקרה ברגע הגעתו. אין לי ראש לספקולאציות. כל נושא הקארמה ממני והלאה. היו ברוכים. HD

למעלה