שאלות:

את הכיפה האחרונה שקניתי לא הצלחתי לחבר לראש בסיכה. עכשיו קניתי כיפה שכתוב סביבה: יחי אדוננו מורנו ורבנו מלך המשיח לעולם ועוד. היא עפה ברוח כל הזמן. איך אפשר לסדר שאצליח הפעם כן לחבר אותה לראש כדי שלא תעוף?

ידידה טובה שהייתה חברתי בשנים האחרונות, הייתה מזמינה אותי בעזרת אמה כשאמה חיה לביתה בעיר אחרת בעזרת מונית. הרבה זמן לא הייתי אצלם כי אמה בזקנתה מסיבה לא ידועה העדיפה לא להזמין אותי אף שחיבבה אותי מאוד. עכשיו הודיעה לי הידידה שבששי שבת יאספו אותה לביתה ואני מוזמן. האם יש לי דרך לקבל הקלה ולנסוע בששי שבת בשביל זה?

האם על בוטנים כמו קשיו ואחרים מברכים פרי האדמה או פרי העץ?

נערך לאחרונה ב:

asafeig

Member
הפתרון לכיפות מעופפות הוא בדרך כלל להעזר בסיכת ראש.

אין היתר לנסוע בשבת בשום אופן למעט פיקוח נפש. המקרה המדובר הוא לא פיקוח נפש. תוכל להגיע לשם בשישי ולבקש להשאר עד מוצאי שבת או להתארח אצל משפחה אחרת באיזור וכד'.

על בוטנים מברכים בורא פרי האדמה.
על אגוזי קשיו בורא פרי העץ.

חשבתי שקשיו בוטן ולא אגוז. לא הצלחתי להדק את הכיפה בסיכה ככל שניסיתי. זה לא מתאים לראש שלי. האם כדי להגן על הבריאות ועל שלום הגוף של בני אדם מותר להפר מצווה שמותר להפר בפיקוח נפש?

asafeig

Member
לא הבנתי את השאלה לגבי בריאות ושלום הגוף. תן דוגמא.

למשל כדי שלא אחלה או כדי שלא יכאב לי משהו. בנוסף אני רוצה לדעת איך אפשר לסדר שהכיפה לא תעוף אחרי שניסיתי כמה פעמים לחבר אותה בסיכה וזה לא הצליח. כנראה השיער שלי קצר מדי וזה לא מתאים לראש שלי, הכיפה כל הזמן מתנתקת מהסיכה. הציעו לי לקנות כיפה גדולה יותר.

asafeig

Member
תנסה כיפה יותר גדולה.
בגדול מניעת מחלה או כאב לא נקרא פיקוח נפש.

אבל מחלה או כאב עלולים להיות מצב קשה ובלתי נסבל ולפעמים אף מסוכן, למה אי אפשר להפר שבת בגללם ואיך אפשר להתמודד עם הכאב והמחלה וגם לשמור שבת?

asafeig

Member
אם יש לך שאלה לגבי מקרה ספציפי תשאל פוסק הלכה, אלו שאלות מסובכות.

asafeig

Member
בהקשר אחר משהו מכיר את הקו של קו הישועות?
פיידבק לגבי זה?
קו הישעות וקווים נוספים הם קווים למטרת רווח כספי שמכוונים להפיץ אידיאולוגיה קיצונית של שמירת צניעות הלבוש. מומלץ לקבל עצות מרב, מורה דרך, באופן אישי ולא באחד הקווים האלה.

ai27

Well-known member
אני שונא סיכות. או שהן מכאיבות לי מאוד
או שפשוט לא עובדות
כובע עושה אותה עבודה בלי כאבים

קניתי כובע רחב שוליים. הוא מתאים לעבודה וגם פחות נופל במשך היום. אני רק מקווה שלא יעיק עליי עם החום החזק השורר עכשיו.

ai27

Well-known member
ברור, אבל הכובע שלי רחב שוליים ולכן פחדתי שיחמם אותי.
עד לאחרונה היה לי כובע בארט נהדר שכלא אוויר בינו לבין הראש ולכן בודד מעולה. אם היה חם ניערתי אותו ומייד האוויר התרענן
עכשיו יש לי 2 כובעי מצחייה: אחד שחור עבה וחורפי, והשני חום בהיר ודק

יפה, כובע רחב שוליים מתאים לעבודה בשמש בגן הירק אף שרוב הזמן אני עובד בתוך חממת בית האריזה. הייתי רוצה לעבוד יותר בחוץ בעבודה אבל העור שלי מאוד רגיש לשמש, ולכן כשיש שמש חזקה איזהר לשים משחת שיזוף וגם אשמור לבוא עם הכובע ולשתות הרבה מים.

שותפי לדירה שגם הוא דתי אבל יותר קיצוני ממני, אמר לי כשיש כאב אפשר לקחת כדור משכך ולא צריך למהר לנסוע למיון ואז לא מחללים שבת.

למעלה